Kúpacia sezóna je v plnom prúde a majitelia bazénov majú plné ruky práce.
Filtrovanie, čistenie a kontrolovanie bazéna totiž predchádza nepríjemným prekvapením.
Zbavte sa zákalu!
Ak nieje voda vo vašom bazéne krásne čistá potom je potrebné zistiť príčinu zákalu. Tieto príčiny môžu byť dve – príliš vysoké pH, alebo výskyt jemných mechanických nečistôt či organických zlúčenín. Najprv teda použite tester chlóru a pH – ak je pH príliš vysoké, môže dochádzať k zrážaniu malých čiastočiek anorganických látok.
- Pokiaľ bude nameraná hodnota pH vyššia, použite prípravok na úpravu pH.
- Pokiaľ bude pH v poriadku, použite vločkovač. Ten spôsobí zhluknutie malých čiastočiek do vločiek, ktoré sa ľahko zachytia na filtri.
Ako spoznáte, že máte v bazéne riasy?
Ako sa ich rýchlo zbaviť?
Klzké mazľavé dno, žltkastá farba a nevábny pach – to sú príznaky toho, že sa vo vašom bazéne usídlili riasy. Na boj s nimi sa vybavte účinným odstraňovačom rias, ktorý ich zahubí. Časť mŕtvych rias sa zachytí na filtri a zvyšok je potrebné odstrániť vyvločkovaním.
Pri častom využívaní bazéna počas horúcich dní je potrebné tvorbe rias predchádzať. Môžete vyskúšať tiež kombinovanú chémiu bazénov , ktorá zaisťuje dezinfekciu, vločkovanie nečistôt pri zakalení vody a likvidáciu rias.
Zelená voda?
Voda vo vašom bazéne pripomína svojou farbou močiar? Na vine môžu byť vysoké teploty, veľké zaťaženie bazéna i búrkové počasie.
Čo s tým?
- Najprv skontrolujte hodnotu pH. Ak sa odchyľuje od optimálnej hodnoty (7,0 – 7,4), použite prípravok na úpravu pH.
- Preventívne použite chlórovací prípravok pre šokovú dezinfekciu vody. Ten zahubí riasy a baktérie, ktoré môžu spôsobovať sfarbenie.
- Spustite bazénovú filtráciu. Ak je voda zakalená, použite naviac tiež vločkovač, vďaka ktorému drobné nečistoty ľahšie zachytíte.