Inšpirácie pre skalky v záhrade

Skalka v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Skalky, fontánky, jazierka – neoddeliteľné súčasti našich záhrad. O skalkách to platí ešte viac, pretože prinášajú svojim majiteľom radosť prevažnú časť roka. Pestré kvetinové záhony, okrasné rastliny a trávy, mini stromčeky, kríky a kamene. Poďte sa s nami inšpirovať.

Ak ste pestovateľ začiatočník, určite sa nebudete hrnúť do prepracovaných, veľkých projektov, kde bude vaša skalka veľká 20 m2, no siahnete po menšej, stále sympatickej forme. To je prvá z rád, ktorú dostanete od profesionálneho záhradného architekta – menej je niekedy viac, nepreceňujte svoje sily. A my pridávame pár ďalších užitočných rád najmä pre tých, ktorí nad skalkou stále uvažujú, no ešte sa k jej vytvoreniu nedostali.

...

Potešenie pre oči aj dušu

Skalka je umelo vytvorený architektonický prvok, ktorý napodobňuje skalnú či horskú prírodnú scenériu. V hlavnej úlohe je kameň. Pri tvorbe skalky môžete buď čo najvernejšie kopírovať prírodu, alebo sa ňou iba voľne inšpirovať a skalku poňať inak, nezvyčajne. Nezabudnite však, že jej vzhľad veľa prezrádza o vašom vkuse. Či už uprednostňujete klasiku alebo sa chcete trocha odviazať, inšpiráciu pri tvorbe skalky treba vždy hľadať v prírode. Práve tam, pri pohľade na drobné a otužilé horské kvety, sa zväčša rodia milovníci skaliek.

Prvá stačí malá Pri stavbe prvej skalky by sme mali zvoliť malú a jednoduchú – osadené koryto, sutinové pole, krajinu s tzv. blúdivými balvanmi či suché kamenné riečisko, prípadne zveriť stavbu skalky do rúk pracovníkov odbornej firmy. V takom prípade môžeme vyberať aj zložitejšie celky a napodobniť napríklad obnažené skalné výstupy, skalnaté stráne, vyschnuté riečisko, stepnú krajinu s plochými kamennými platňami a iné scenérie.

Na svahu aj rovine Vždy vychádzajte z možností pozemku a dostupnosti materiálu. Ideálnym terénom na skalku je, samozrejme, svahovitá prírodná záhrada. V rovnej záhrade je vhodnejšie vytvoriť napríklad skálie alebo symbolické suché kamenné riečisko. Ani skalnatá kamenná roklina by nemala byť problém, treba však mať viac skúseností s prácou s kameňom, aby výsledok príjemne prekvapil.

Typy skaliek podľa použitého tvaru kameňa

Oválne a guľovité kamene Vhodné sú na stavbu suchých riečísk, rovinných sutinových polí a krajiniek s blúdivými balvanmi. Hodia sa skôr do záhrad na rovine. Výhodou je, že sa s nimi ľahšie pracuje. Okrem typických vankúšov skalničiek dobre vyzerajú aj s previsnutými drevinami nižšieho vzrastu, ako aj s krami s oblými tvarmi. Ako sprievodné rastliny s nimi ladia trsy tráv. Oválne kamene nie sú vhodné na stavbu múrikov ani ako opora svahu, azda iba ako výplň gabionov (drôtené koše vyplnené kameňmi).

Tenká hranica medzi pôvabom a gýčom Neskúsený staviteľ často používa kamene iba ako náhodne poukladané kusy vo svahu. Bez celkovej logiky usporiadania a znalosti štruktúry kameňa však výsledok nie je práve najlepší.

Ploché doskovité kamene Aby skalka z plochých kameňov vyzerala prirodzene, treba dodržiavať rovnaký smer a sklon vrstiev jednotlivých kameňov. Môžete ich klásť vertikálne alebo horizontálne.

Sutinové záhony Skálie (štrkové pole) predstavuje zvláštny typ skalky. V prírode sa nachádza na úpätí skál, kde vzniká zvetrávaním a uvoľňovaním menších kameňov, ktoré zostávajú vo väčšej vrstve pohyblivé. Tu sa zakoreňujú rastliny, ktoré sa vedia vyrovnať s pohybom kameňov (vďaka veľkému množstvu semien, pakoreňmi či dlhými koreňmi). Podobne sa vysádzajú moderné záhony s trvalkami – do štrkového základu (15 až 20 cm). Dobre vyzerá, ak kompozíciu dopĺňajú väčšie kamene rovnakého alebo podobného typu. Aby vyzeralo sutinové pole prirodzene, veľké kamene by mali byť jednou tretinou pod úrovňou terénu. Ak máte k dispozícii naozaj veľké balvany, je vhodné zapustiť ich do betónového lôžka, tak budú stabilnejšie.

Atypické moderné skalky Ide v podstate o štylizovanú skalku, umiestnenú netradičným spôsobom. Kamene možno zakomponovať napríklad do deliaceho múra alebo na iné nosné prvky. Podporným materiálom môže byť pohľadový betón, kov, murivo z tvárnic, tehál či kameňa, ale aj drevo. Takéto nekonvenčné skalky môžu v záhrade nahradiť oplotenie, upraviť nepekné steny či pomôcť rozčleniť priestor.

Miniskalky v nádobách Aj záhradníci bez záhrady si vo svete skalničiek a skaliek prídu na svoje – malá skalka sa dá bez problémov vytvoriť aj v nádobe. Najvhodnejšie sú kamenné alebo keramické korytá, skalky a skalničky im často pristanú viac ako muškáty. Rastliny môžete vysadiť aj do starých plechových nádob, keramických alebo glazovaných hrncov. V nádobe musí byť na dne drenážna vrstva štrku a dostatočne veľký odtokový otvor. Zmes na výsadbu tvorí záhradnícky substrát zmiešaný s pieskom v pomere 1 : 2, do ťažšej pôdy je vhodné primiešať aj drobný štrk. Pri výbere kameňov dajte prednosť len jednému druhu – o pestrosť sa postarajú rastliny.

Užitočné rady

Pripravte jej miesto Najkrajšie je, keď skalka prirodzene „padá“, pretože tak vytvára obraz kvitnúceho vodopádu a preto ak nemáte vo svojej záhrade spád, jednoducho si ho vytvorte. Ideálne v slnečnom rohu, pri schodoch alebo plote.

Na papieri Po tom, ako máte jasné, kde v záhrade sa bude skalka nachádzať, je užitočné načrtnúť si jej požadovaný vzhľad. Podľa toho budete vedieť, aké veľké ústredné kamene budete potrebovať, koľko rastlín využijete, či zostane miesto aj na nejakú dekoráciu a podobne. Takáto predpríprava vám pomôže aj pri stanovení rozpočtu a jeho následnom dodržaní.

Variácie Prirodzene je najkrajšie, ak sa skalka skladá z niekoľkých veľkostí a tvarov kameňov, ktoré udávajú jej celkový výzor. Zabudnúť netreba ani na dostatočne veľké medzery pripravené pre tie najkrajšie skalničky.

Správna výživa Najdôležitejšou súčasťou skalky je správna zemina. Postarajte sa o to, aby bola dostatočne výživná, no postačí niekoľko centimetrov piesku a klasická rašelina. Príliš presýtená pôda by sa mohla odraziť na nie veľmi šťastných rastlinkách, ktoré nepotrebujú veľké množstvo výživy a sú relatívne odolné.

Voľba rastlín Ideálnou voľbou rastlín vhodných do skalky sú tie druhy, ktoré dobre zvládajú občasné sucho a ich pôvod je vysokohorský. Sú to napríklad astra alpínska, klinčeky, rozchodník, obľúbený flox, poniklec, kosatce, samozrejme sukulenty všetkých tvarov, ale aj materina dúška alebo šalvia.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať