Hifi systémy si vyžadujú aj kvalitné reproduktory

Hifi veža
zdroj: gettyimages.com
...

Ktoré reproduktory si mám vybrať? alebo Ako si správne vybrať HiFi zostavu do obývačky? – práve toto sú jedny z ošemetných otázok pri kúpe nového hifi systému. Výber je častokrát zložitý z viacerých dôvodov. Po prvé, existuje veľké množstvo značiek a modelov jednotlivých reproduktorov, pričom každý výrobca udáva, že práve tie jeho reproduktory sú tie najlepšie. Po druhé, je potrebné dbať nie len na vhodné spárovanie reproduktorov s elektronikou vo vašej sústave, ale aj na vhodnosť umiestnenia v rámci priestoru. Aby toho pri výbere reproduktorov alebo reprosústav nebolo málo, je viac než pravdepodobné, že počas počúvania hudby strávite pomerne veľa času pozeraním na vašu novú, naleštenú reprosústavu. Práve preto by mala vaša hifi zostava nie len dobre znieť, ale aj dobre vyzerať.

Vyberáme kvalitné reproduktory

Zapojenie systému je v podstate jednoduché, aspoň čo sa týka elektroniky. Je nutné si však uvedomiť jednu vec – reproduktory zničíte oveľa rýchlejšie, ak ich napojíte na príliš slabý zosilňovač, nehovoriac o tom, že zvuk bude stáť za nič. Podobná situácia sa týka aj kvality káblov, hlavne vtedy, pokiaľ idete do drahšej zostavy. Väčšina reproduktorov je schopná zniesť vysoký výkon, avšak problémy spôsobuje práve zosilňovač, ktorý zvuk osekáva a skresľuje, len aby ich primäl fungovať. Dôležitú úlohu zohráva samozrejme aj kvalita púštaných skladieb, takže v prípade, že sa pokúsite pustiť na svojej novej zostave za dve tisíc Spotify alebo nebodaj Youtube, neočakávajte žiaden zázrak.

Pozrite si Hifi reproduktory v týchto e-shopoch:

Pri nákupe nových reproduktorov je dôležité zvážiť hlavne typ miestnosti, v ktorej bude reprosústava umiestnená. Je bezvýznamné kupovať obrovské regálové reproduktory, ktoré sú určené pre skutočných hudobných fajnšmekrov, pokiaľ sa hudbu chystáte počúvať v kutici na metly. Všetky kvalitné reproduktory potrebujú dostatok miesta, aby mohli „dýchať“. Regálové, ale aj stĺpové reproduktory, musia mať priestor, aby sa predišlo odrážaniu zvukových vĺn tam a späť, čo môže mať za následok zosilňovanie basov a tým potláčanie zvyšných prvkov hudby do úzadia. Je preto nezmysel hovoriť „ak máš izbu x krát y metrov, potrebuješ takéto reproduktory, zatiaľ čo do izby 2 x 2 sú určite lepšie tieto“. Po rozumnej úvahe určite sami prídete na to, čo sa hodí práve do vašich priestorov. Ak by ste si náhodou stále neboli istí, v každej dobrej hifi predajni je vždy možnosť vyskúšať si reproduktory v posluchovej miestnosti ešte pred ich samotnou kúpou.

Kvalitní obchodníci majú namiesto testovacích laboratórií ukážkové resp. posluchové miestnosti vybavené nábytkom na docielenie efektu domáceho prostredia, a tým aj reálnejšej prezentácie zvuku, generovaného reproduktorom. To však nič nemení na fakte, že pri kúpe drahších kúskov si väčšina ľudí vyskúša ich fungovanie radšej vo svojej vlastnej izbe, pripojené na svoju vlastnú sústavu ešte predtým, ako si ich kúpi. Spôsob, akým je miestnosť zariadená môže zvuk a jeho kvalitu taktiež ovplyvniť. Mäkký nábytok a „rozbité“ plochy, ako napr. steny s policami na knihy, zneutralizujú zatúlané odrazené zvukové vlny a stlmia akékoľvek sklony k dunivým basom.

Zlatým pravidlom je, pokiaľ nemáte k dispozícií väčšiu miestnosť, zamerajte sa radšej na menšie, regálové reproduktory. Tie zväčša produkujú napätejší, oveľa precíznejší zvuk a sú, na rozdiel od veľkých stolových reproduktorov, oveľa menej náchylné na vzájomné ovplyvňovanie sa s usporiadaním miestnosti. Na druhej strane, menšie reproduktory vytvárajú menej basov. Je to nevyhnutný princíp fyziky – čím je väčší elektroakustický menič, tým viac vzduchu je schopný preniesť a tým viac „poriadnych“ nízkych frekvencií poslucháč príjme. Pokiaľ chcete dosiahnuť viac basov v menšom priestore, odporúčame vám popremýšľať síce o menších reproduktoroch, avšak spojených s aktívnym subwooferom. Týmto spôsobom budete schopní usmerniť účinok basov na miestnosť a optimalizovať ich tak, aby ste dostali zvuk, ktorý požadujete.

5 tipov pre správny výber reproduktorov

  • nemajte veľké oči- Pokiaľ nemáte k dispozícii obrovskú miestnosť a dostatočne výkonný zosilňovač na ich prevádzku, siahnite radšej po regálových reproduktoroch
  • experimentujte s umiestnením reproduktorov – všetky reproduktory majú pribalený návod, v ktorom sú uvedené aj požiadavky na ich ideálne umiestnenie. Tieto pokyny však bývajú príliš všeobecné, nebojte sa preto experimentovať alebo si nechajte poradiť
  • experimentujte aj s umiestnením vašich uší – miesto, kam sa pri počúvaní rozhodnete posadiť, má taktiež veľký význam. Vyhnite sa stoličkám s vysokým operadlom alebo sedeniu priamo pri stene
  • skúste zmeniť zbiehavosť – skúste zmeniť uhol medzi reproduktormi smerom k sebe tak, aby ste videli ich vonkajšiu stranu z miesta, kde počúvate. Aj tento drobný detail môže vylepšiť vašu stereo reprodukciu
  • nekupujte mačku vo vreci – každý reproduktor interaguje s miestnosťou inak. Využite preto 14-dňovú lehotu na navrátenie tovaru a váš vysnený reproduktor si vyskúšajte priamo u vás doma.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať