Ak chcete urýchliť zber úrody o pár týždňov, vyskúšajte výsadbu zimnej zeleniny a byliniek. Výsadba v predvečer zimy umožní rastlinám stuhnúť a pripraviť sa na rast s príchodom jari. Pozrime sa, čo môžete vysadiť pred prvými mrazmi a ako sa o výsadbu starať.
Čo a kedy sadiť pod zimu
Výsadbu zimných plodín vykonávame v priebehu septembra a októbra. Takáto výsadba vám prinesie úrodu o 2–3 týždne skôr, ako pri jarnej výsadbe, a navyše budú rastliny silnejšie a odolnejšie.
Na čo si dať pozor
Sú tu však aj isté riziká – ak teplota zostane dlho nad normálom, môže dôjsť k predčasnému klíčeniu semien, ktoré mrazy môžu zničiť. Taktiež jarné záplavy môžu poškodiť vysadené plodiny. Aby ste tomu predišli, je dobré:
- zvoliť miesto, kde sa voda nebude hromadiť;
- vytvoriť hlbšie brázdy na výsadbu;
- použiť väčšie semená, ktoré lepšie prežijú.
Čo vysadiť na zimu
Medzi najlepšie plodiny na zimnú výsadbu patria:
- cesnak,
- cibuľa,
- kôpor,
- petržlen,
- mrkva,
- červená repa,
- reďkovky,
- šalát,
- šťaveľ,
- paštrnák.
Tieto rastliny dobre znášajú chlad a nevyžadujú špeciálne podmienky.
Cesnak
Cesnak je populárnou plodinou na zimnú výsadbu. Zasaďte ho 2–3 týždne pred príchodom mrazov do hĺbky 3–5 cm a na vzdialenosť 5–10 cm. Pred výsadbou sa odporúča dezinfikovať strúčiky v roztoku síranu meďnatého.
Cibuľa
Cibuľa sa sádza do hĺbky maximálne 3 cm, aby sa zabránilo jej hnilobe. Záhony môžu byť pred výsadbou preliate roztokom síranu meďnatého.
Kôpor a petržlen
Kôpor vysádzajte neskoro na jeseň, aby semená nevyklíčili pred zimou. Petržlen potrebuje trochu viac prípravy – semená treba pred výsadbou nechať naklíčiť v chladničke a sadiť do zeme vo vzdialenosti 3 cm medzi rastlinami.
Mrkva a červená repa
Mrkvu a repu je najlepšie vysadiť, keď pôda už trochu zamrzla, aby ste predišli rozmrazovaniu, ktoré by mohlo zničiť sadenice. Brázdy pripravte vopred a zasypte ich suchou zeminou s pieskom alebo rašelinou.
Reďkovky, šalát, šťaveľ a paštrnák
Tieto plodiny je vhodné vysádzať pri teplotách okolo 0 °C. Reďkovky a šalát by mali byť zasadené do hĺbky okolo 5 cm, zatiaľ čo paštrnák a šťaveľ sa sádzajú plytšie, do 2–3 cm.
Tento postup vám môže priniesť skorší a bohatší zber, avšak vždy je dôležité zohľadniť lokálne klimatické podmienky.