Ako správne zazimovať laminátový bazén? Prečítajte si správny postup

Ako správne zazimovať laminátový bazén?
Ako správne zazimovať laminátový bazén? Prečítajte si správny postup Foto: depositphotos.com

Aby sa bazén či jeho doplnky v zime nepoškodili a my si mohli užiť aj v budúcom roku, je potrebné bazén riadne zazimovať.

Najprv je potrebné postarať sa o osušenie inštalácie a zabezpečenie technológií umiestnených pod vodou a vystavených mrazu. Začneme ale upustením vody, pretože práve v laminátových bazénoch môžeme vodu nechať po celú zimu, len ju upustíme, aby hladina bola pod najnižšie položenou armatúrou.

  1. Neodporúča sa vypúšťať všetku vodu, pretože vyrovnáva nápor pôdy. Stačí vypustiť vodu do hladiny 10 cm pod úrovňou vstupných trysiek alebo svetiel, pričom je dobré použiť externé čerpadlo. Akonáhle hladina vody klesne pod úroveň vstupných trysiek, treba otočiť cestný ventil do polohy „FILTRÁCIA,“ otvoriť ventily vstupných trysiek a skimmeru, načo na okamih spustiť čerpadlo, aby prebytok vody v potrubí bol vypustený do bazéna. Dajte pozor, aby čerpadlo nepracovalo príliš dlho za sucha
  2. Keď osušíte potrubia, je potrebné otočiť cestný ventil do polohy „ZATVORENÉ“ a uvoľniť šróby spájajúce čerpadlo s potrubím. Nákrutku nesmiete uvoľniť naraz, ale postupne. Dobré je pripraviť si väčšiu nádobu, pretože v potrubí určite zostal prebytok vody a práve tá do nádoby stečie. Potom odskrutkujte šróbenie a zostávajúcu vodu vypustite po demontáži čerpadla. Potom zakrútite ventily vstupných trysiek a skimmeru.
  3. Po úplnom osušení inštalácie je potrebné vybrať čerpadlo a uchovať ho na teplom mieste. Pokiaľ máte pieskový filter, osušte tiež nádobu na piesok, v jej dolnej časti je umiestnený ventil určený na osušenie nádoby. Práca spojená s inštaláciami je dokončená..
  4. Demontujte tiež čerpadlo protiprúdu, čiže zaskrutkujte guľové ventily, odpojte elektrinu z ovládača a čerpadla, odskrutkujte čerpadlo zo šróbenia, osušte a umiestnite v teplej, suchej miestnosti.
  5. Riasy a nečistoty na stenách bazéna je potom potrebné odstrániť tak, aby neprischly k stenám bazéna.
  6. Potom aplikujte do vody príslušné množstvo takzvaného zimného prípravku, ktorý zabráni rýchlemu rastu rias v období, pretože v zime nepoužívate bazénovú chémiu.
  7. Následne treba prikryť bazén fóliou (stačí obyčajná záhradkárska fólia). Fóliu umiestnite tak, aby sa dotýkala hladiny vody tesne pri stenách. Okraje fólie pritlačte k podložiu a zabezpečte proti vetru a zosunutiu sa do bazéna. Ak je bazén zastrešený, vodu nemusíte prikrývať. Je však potrebné zabezpečiť krytinu (kotvenie segmentov a pochôdznych profilov) a odstraňovať sneh (predovšetkým vlhký), ktorého nesmie byť viac ako 10 cm .
  8. Demontujte prípadnú solárnu fóliu a dajte ju na miesto, kde nebude vystavená vplyvu počasia.
  9. Takto zabezpečený bazén by mal vydržať celú zimu, jeho kvalita sa nezhorší a budete s ním spokojní dlhé roky.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať