Chov sliepok je spojený s dlhodobými tradíciami a starostlivosťou, ktorú naši predkovia považovali za bežnú súčasť života. Obdobie zimy je však pre týchto operencov výzvou a znáška vajíčok sa môže značne znižiť. Ak chcete, aby vaše sliepky boli produktívne aj v chladných mesiacoch, je potrebné venovať im špeciálnu starostlivosť a využiť osvedčené postupy, ktoré naše staré mamy poznali.
Zimná starostlivosť o sliepky
Každý deň začína kontrolou kurína a výbehu, no v zime je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sliepky mali teplý a pohodlný priestor. Kurín by mal byť dobre izolovaný, aby ich chránil pred mrazmi. Uistite sa, že všetky otvory sú dobre utesnené a podlaha kurína je vystlaná hrubou vrstvou slamy alebo drevených pilín.
Sliepky potrebujú svetlo na stimuláciu znášky, a preto je v zimnom období vhodné použiť umelé osvetlenie. Nainštalujte do kurína žarovku s teplým svetlom, ktorá im poskytne aspoň 10-12 hodín svetla denne.
Dôležitá je aj pravidelná kontrola vody v napájačkach. V chladnom počasí môže voda ľahko zamrznúť, preto je vhodné použiť ohrievané napájačky alebo ju niekoľko krát denne meniť za čerstvú. Krmivo by malo byť energeticky bohaté, aby sliepky zvládali nároky zimy.
Pestrá strava pre zimnú znášku
V zimnom období sliepky potrebujú viac energie na udržiavanie telesného tepla, preto by ich strava mala obsahovať viacej sacharidov a tukov. Okrem pšenice môžete pridávať kukuričný šrot, slnečnicové semienka alebo ovsené vločky. Mokrou časťou stravy môže byť varená zelenina, ako napríklad mrkva, zemiaky alebo tekvica, ktoré im poskytnú dôležité vitamíny.
Doplnenie vápnika je rovnako kľúčové pre produkciu vajíčok. Vaječné škrupiny rozdrvené na jemný prášok alebo prídavok gritu je ideálny spôsob, ako tento minerál doplniť. Občasná dávka tuku vo forme mliečnych produktov alebo trochy bravčovej masti sliepkam pomôže prekonať chladnejšie dni.
Triky starých mám pre produktívne sliepky
Naše staré mamy mali niekoľko osvedčených trikov, ako motivovať sliepky k znáške aj v zime. Jedným z nich bolo zavesenie kusov čerstvej kapusty alebo inej zeleniny do kurína. Tento jednoduchý trik sliepky zabavil a podnietil ich pohyb, čo je pre ich zdravie kľúčové.
Okrem toho vedeli, že spokojnosť zvierat závisí aj od prostredia. Kurín pravidelne upratovali a dbali na to, aby bol čistý a bez nepríjemných pachov. Dôraz kládli na teplo a pohodlie, čo prispievalo k ich pohode a následne aj k výššej znáške.
Zimné vajíčka ako odmena za starostlivosť
Sliepky, ktoré dostávajú vyváženú stravu a majú zabezpečené optimálne podmienky, sa vám odvčačia aj počas zimy. Domáce vajíčka sú bohaté na živiny a ich chuť je neporovnateľná s tými, ktoré nájdete v obchodoch. Inšpirujte sa osvedčenými praktikami a objavte, ako môže zimný chov sliepok priniesť bohaté výsledky a radosť z tejto tradičnej aktivity.