Aké záhradné palisády sú najlepšie - betónové či plastové?

Záhradné palisády
zdroj: gettyimages.com
...

Každý z nás preferuje pri tvorbe záhrady niečo iné. Jeden uprednostňuje voľnosť, iný zasa poriadok a organizovanosť. Rastliny a jednotlivé plochy by sme však, podľa správnosti, mali od seba oddeliť. Ideálnym riešením sú palisády. Ako s nimi pracovať vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Aj záhrada by mala mať hranice

Záhradné obruby a palisády nie sú len investíciou navyše, ale aj dekoratívnym doplnkom a cenným pomocníkom. Rastlinky sú totiž nezbedné a pokiaľ ich necháte vedľa seba len tak voľne rásť, prekročia hranice vlastného záhonu a prešmyknú sa k susedom. Záhradnými obrubami prerastaniu zabránite a všetko v záhrade bude rásť vo vami nastolených hraniciach. Palisády a obruby zoženiete v bohatom spektre farieb, veľkostí, materiálov aj cien. Stačí si len vybrať.

Palisády z betónu

Ide o obruby s najdlhšou životnosťou, ale aj najvyššou cenou. Používajú sa aj na spevnenie svahov, stavbu vyvýšených záhonov a oporných múrikov. Majú presne stanovené rozmery, takže si ľahko vypočítate, koľko kusov a v akej veľkosti budete potrebovať.

Tehly

Sú vyhľadávané najmä vďaka svojej farebnosti. Záhrade dodajú neopakovateľný vzhľad.

Drevené prvky

Drevo navodzuje súzvuk s prírodou a ten by v záhrade nemal rozhodne chýbať. V ponuke sú vyššie aj nižšie drevené palisády.

Pozrite si záhradné palisády v týchto e-shopoch:

Prírodná palisáda

Palisáda môže byť aj prírodná. V tomto prípade vytvoríte obrubu z letničiek. Je to však riešenie len na jednu sezónu. Obruby a palisády prispôsobte štýlu, v akom záhradu vediete. Nemusí ísť len o klasické tehly či betónové panely. Ideálnym riešením môže byť aj oporný múrik, chodník, vyvýšený záhon, prípadne ohnisko.

Osádzanie záhradných palisád
zdroj: gettyimages.com

Spevnenie svahov

Svahy v záhradách sú veľmi populárne. Vždy však treba dbať na bezpečnosť a svahy zabezpečiť. Pomôžu vám svahovky – betónové tvárnice, ktorými rozdelíte svah na jednotlivé podlažia. Voľbou správnej výplne získate ideálne prostredie pre výsadbu kvetov, kríkov či popínavých rastlín.

Oporné múriky a vyvýšené záhony

Oporné múriky môžu súvisieť s oplotením pozemku, terasy, domu, alebo z tohto oplotenia priamo vychádzať. Záhradu nimi krásne rozčleníte a dodáte jej zaujímavý dizajn. Vyvýšené záhony sú v súčasnosti veľmi populárnou a vyhľadávanou formou pestovania v moderných záhradách. Malý priestor s veľkými možnosťami. Ľahko si dopestujete zeleninu, bylinky, ale aj kvety.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: