Bratislavský hrad bude nasvietený na znak úcty obetiam streľby v Prahe, pred budovou Národnej rady je už vztýčená čierna vlajka (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavský hrad
V sobotu 23.12.2023 bude vysvietený Bratislavský hrad na znak úcty obetiam streľby na Karlovej univerzite v Prahe. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V sobotu bude Bratislavský hrad nasvietený na znak úcty obetiam tragickej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Nasvietenie prebehne od 16:00 do 22:00.

Čierna vlajka pred budovou Národnej rady

V súvislosti s tragickou udalosťou je pred budovou Národnej rady (NR) SR vztýčená čierna vlajka. Informovala o tom Kancelária NR SR. Čiernu vlajku na vyjadrenie solidarity s Českou republikou vyvesil aj slovenský úrad vlády. Aj týmto gestom si tak chce uctiť obete tragickej udalosti a taktiež prejaviť spolupatričnosť Slovákov s Čechmi, ktorí dnes majú štátny smútok.

Čierna vlajka je dnes vyvesená aj pred Prezidentským palácom v čase štátneho smútku v Českej republike od 8:00 do 20:00. Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila českému prezidentovi Petrovi Pavlovi sústrasť.

ÚV SR: Spomienka za obete na univerzite v Prahe
Vztýčená čierna vlajka pred Úradom vlády SR na znak vyjadrenia solidarity s Českou republikou, ktorá má dnes štátny smútok v súvislosti s tragickou streľbou na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Bratislava, 23. december 2023. Foto: SITA/Ľuboč Bilačič/Úrad vlády SR

Sústrasť od prezidentky Čaputovej

„Myslím na všetky nevinné obete, na ich príbuzných a priateľov. Je mi neuveriteľne ľúto, že k takejto tragédii u našich susedov prišlo práve v predvečer Vianoc, sviatkov pokoja a rodiny. Vyjadrujem úprimnú sústrasť a chcem uistiť, že stojíme v tejto ťažkej chvíli pri vás,“ vyjadrila sa Čaputová.

Česko v sobotu drží štátny smútok za obete štvrtkovej masovej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Ľudia si obete uctia minútou ticha aj na bohoslužách.

Minúta ticha v Česku

Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Minútu ticha za obete tragickej streľby budú v Česku držať na poludnie. V tom istom čase sa naprieč krajinou rozoznejú zvony.

Mestá a obce upravili alebo zrušili svoj sviatočný program. Zrušili sa športové akcie, divadelné predstavenia či koncerty. Strelec, ktorý bol študent univerzity, zabil pri svojom vyčíňaní na fakulte 14 ľudí a sám napokon spáchal samovraždu.

Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia. Predtým páchateľ zabil svojho otca a zjavne pred týždňom aj muža s dieťaťom v Klánoviciach. Štvrtková streľba je najtragickejšia v histórii Česka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Karlova univerzita v PraheNárodná rada SR