Blanár nestíha žehliť Ficove správanie, výkon zahraničnej politiky podľa SaS dvíha ľudí zo stoličky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc v centrále strany SAS
Nový predseda strany SaS Branislav Gröhling (vpravo). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Výkon zahraničnej politiky v rukách Smeru-SD dvíha ľudí zo stoličky. Vyhlásila to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá vníma najnovšie správy o slovenskej zahraničnej politike ako alarmujúce.

Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling spomenul napríklad výkon slovenskej diplomacie na úrovni krajín V4, stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom, urážanie holandských partnerov a tiež koniec blízkych vzťahov Slovenska s Českou republikou.

Blanár nedokáže žehliť Ficove správanie

„Je to výpočet hanebnej zahraničnej politiky Slovenska len za posledných pár dní,“ zdôraznil Gröhling a vyhlásil, že Blanár ako minister zahraničných vecí nedokáže „žehliť Ficove správanie a svojím konaním pomáha zhoršovať renomé Slovenska v zahraničí“.

„Na Slovensku sa kompletne zbúrala zahranično-politická orientácia. Od našich spojencov a partnerov sme sa odklonili smerom k Orbánovi a Putinovi,“ vyhlásil poslanec Juraj Krúpa (SaS) a doplnil, že spojenci budú so Slovenskom postupne tlmiť vzťahy, čím sa Slovensko dostane ešte do väčšej izolácie.

Slovenská diplomacia je agresívna

Podľa poslanca zo zahraničia prichádza čoraz viac indícií, že agresívna domáca politika vlády Roberta Fica (Smer-SD) spolu s aplikáciou kremeľských záujmov v tej zahraničnej je pre vyspelý svet neakceptovateľná.

Ako ďalej SaS uviedla, slovenská diplomacia sa zmenila na nepredvídateľnú a agresívnu. Podľa Krúpu je predvolanie si holandskej veľvyslankyne pre konferenciu v Česku nepochopiteľným krokom.

„Je to absurdné aj preto, že Blanár s Ficom neustále živia myšlienku, že o osude Ukrajiny by mali rozhodnúť svetové mocnosti. A celkom určite sa práve o Ukrajine rozprával aj s ruským ministrom Lavrovom na tureckej pôde,“ povedal.

Môžeme prísť o eurofondy

Krúpa dodal, že ide o pokrytectvo, ktoré dvíha veľkú časť slovenskej spoločnosti zo stoličiek. Gröhling upozornil, že dôsledkom izolácie nebude len menej potriasania rúk či rokovaní na zahraničných fórach.

Slovensko podľa neho môže prísť o eurofondy, môžu byť stopnuté zahraničné investície, môže rásť korupcia, znížiť sa bezpečnosť, mladí šikovní ľudia budú odchádzať do zahraničia a poklesne teda aj životná úroveň obyvateľov Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJuraj BlanárJuraj KrúpaRobert FicoSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD