Fico: Česká vláda sa rozhodla ohroziť slovensko-české vzťahy, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Róbert Fico
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 7. marca 13:37

Česká vláda v stredu večer oznámila kabinetu Roberta Fica, že odkladá na neurčito spoločné rokovanie českej a slovenskej vlády, ktoré sa malo konať v apríli tohto roka v Českej republike.

Ako dôvod uviedla rozdielne názory českej a slovenskej vlády na vojnu na Ukrajine. „Nebudeme ohrozovať vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi pre ješitnosť,“ povedal premiér Robert Fico v reakcii vo štvrtok na tlačovej besede, na ktorej predstavil kandidátov do eurovolieb.

Fico dodal, že česká vláda môže prísť na Slovensko, kedy chce a nebudú ju vítať nejakí vykrikujúci aktivisti so smiešnymi transparentami a trúbkami, ale budú ju vítať ľudia s kvetmi.

„My máme radi Čechov a odmietam, aby niekto ohrozoval tieto fantastické vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi čisto z politických dôvodov, pretože zajtra ja alebo Petr Fiala môže odísť, ale spolužitie českého a slovenského národa bude pretrvávať,“ povedal slovenský premiér.

Suverénna zahraničná politika

Premiér prízvukoval, že jeho kabinet nebude meniť svoju zahraničnú politiku, ktorú označuje za suverénnu. Povedal, že si váži všetky členské štáty Európskej únie a všetkých tých, ktorí majú iný názor, ale slovenská vláda si bude držať svoju pozíciu, čo sa týka názoru na vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Naučme sa, že na Slovensko sa chodí na návštevu s klobúkom v ruke, a nie s klobúkom na hlave. My takisto chodíme s veľkou úctou a rešpektom,“ vyhlásil a dodal, že zasahovanie do vnútorných záležitostí iných štátov je niečo, čomu nerozumie a čo odmieta.

Blanár si predvolal veľvyslankyňu

Dodal, že víta zrušenie stretnutia na pôde holandského veľvyslanectva v Čechách, na ktorom sa mali zúčastniť aj bývalý minister zahraničia Rastislav Káčer a partner prezidentky Juraj Rizman.

Rezort zahraničných vecí pod vedením Juraja Blanára (Smer-SD) si predvolal holandskú veľvyslankyňu na Slovensku Gabriellu Sancisiovú, aby jej tlmočil výhrady voči tomuto podujatiu zameranému na hodnotenie politickej situácie na Slovensku.

Akcia mimovládnej organizácie Centrum pro informovanou společnosť sa konať bude, no v iných priestoroch, nie na pôde holandského veľvyslanectva.

Videa Fica na sociálnej sieti

Fico na rozhodnutie českej vlády reagoval aj v stredu večer na sociálnej sieti Facebook. „Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri. Vaše rozhodnutie neovplyvní našu suverénnu slovenskú zahraničnú politiku,“ povedal premiér vo zverejnenom videu.

Už tam zdôraznil, že česká vláda je na Slovensku vítaná kedykoľvek a jeho kabinet nebude naše politické vzťahy zaťažovať rozdielnymi pohľadmi na svet, ktoré nemajú nič spoločné so slovensko-českým spolužitím.

„Vážený pán predseda českej vlády pán Fiala, vzťahy medzi našimi občanmi, Čechmi a Slovákmi sú jedinečné, historicky osvedčené, sú pôžičkami vzájomnej dôvery. Sú plné priateľstva, príbuzenských vzťahov a porozumenia,“ vyhlásil Fico a dodal, že slovenská vláda nebude nikdy vystavovať takéto hlboké slovensko-české vzťahy žiadnemu ohrozeniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petr FialaRobert Fico