Záujem o jazdené autá na Slovensku stúpa, cenový medián sa však zvýšil o tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aaa pobocka1.jpg
Foto: AURES Holdings,

Jazdených áut je na Slovensku výrazne viac, v porovnaní s rokom 2021 ich pribudlo približne desaťtisíc.

Cenový medián

Na slovenských inzertných serveroch sa ich za deväť mesiacov tohto roku objavilo vyše 28-tisíc. Rastú pritom aj ich predajné ceny. Cenový medián zánovných vozidiel sa v tomto roku vyšplhal na 34 980 eur, čo je o 7 515 eur viac ako rok predtým.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti AURES Holdings, ktorá je prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna. V Česku a v Poľsku, kde AURES pôsobí tiež, je cenový trend opačný, ceny jazdených áut klesajú.

Od leta tu začínajú ceny stagnovať. Vzhľadom na extrémne komplikovanú situáciu v uplynulých troch rokoch je veľmi ťažké čokoľvek predikovať, ale podľa našich odhadov by sa mal rast cien spomaľovať aj na slovenskom trhu. Z toho logicky najviac vyťažia kupujúci,“ uviedol prevádzkový riaditeľ AURES Holdings Petr Vaněček.

Najčastejšie najazdené kilometre

Zánovné vozidlá ponúkané na Slovensku majú najčastejšie najazdené do 20-tisíc kilometrov a vek dva roky. Najviac ponúkaným modelom bol medzi zánovnými autami Hyundai i30.

V prípade ponuky podľa karosérií to boli vozidlá typu SUV, ktorých sa v slovenskej inzercii objavilo 32 %, nasledujú hatchbacky s 20 %. Čo sa týka značiek, stále vedú Škodovky s miernym náskokom pred druhým BMW a tretím Mercedesom.

AURES Holdings

Skupina AURES Holdings prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, v Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše 3 milióny zákazníkov.

S 90-tisícami predaných vozidiel ročne je najväčším predajcom ojazdených automobilov v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna. Na západných trhoch pôsobí prostredníctvom spoločnosti Driverama.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petr Vaněček
Firmy a inštitúcie AAA AutoAURES Holdings a.s.BMWDriveramaMercedesMototechnaŠkoda Auto