Korupčná chobotnica roztiahla svoje chápadlá aj v susednom Rakúsku. U ministra financií Gernota Blümela prebehla policajná razia. Polícia u neho vo štvrtok 11. februára vykonala domovú prehliadku, zaisťovala dôkazy.
Dôvodom boli obvinenia z korupcie a brania úplatkov súvisiace s financovaním vládnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na vyhlásenie špecializovanej prokuratúry pre hospodársku trestnú činnosť a korupciu (WKStA).
Hazardné hry
Rakúska prokuratúra preveruje zákonnosť platieb, ktoré strane ÖVP kancelára Sebastiana Kurza údajne poskytli predstavitelia spoločnosti Novomatic prevádzkujúcej hazardné hry. Za to mala byť firme poskytnutá pomoc v daňových záležitostiach v zahraničí.
Počas razií na ministrovej súkromnej i firemnej adrese boli zaistené viaceré dokumenty a elektronické nosiče.
Denník Der Standard uviedol, že v roku 2017, keď mala firma poskytnúť Kurzovej strane údajné nelegálne príspevky, hrozili Novomaticu v Taliansku pokuty vo výške desiatok miliónov eur.
Blümel odmietol tvrdenia, že by ÖVP od spomínaného koncernu dostala akúkoľvek finančnú podporu. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz svojho ministra podržal.
Horúca stolička
Post ministra financií v Rakúsku sa stal pre politikov tykajúcou rozbuškou.
V decembri minulého roka bol niekdajší najmladší, aktuálne už bývalý, rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser odsúdený na osem rokov za spreneveru, úplatkárstvo a falšovanie. Zaplietol sa do nekalej súťaže a miliónových provízií pri privatizácii bytovej spoločnosti Buwog.
V tomto deväťmiliónovom škandále boli odsúdení aj bývalý generálny tajomník Strany slobody Rakúska Walter Meischberger i vtedajší partner prestížnej LeitnerLeitner tax audit advisory Gerhard Toifl.
Svedectvá, odposluchy
Odsudzujúci verdikt v bytovej kauze Buwog bol založený na stovkách svedeckých výpovedí a odpočúvaných telefonických hovorov. Podrobnosti o bankových účtoch, na ktoré tiekli peniaze z úplatkov a provízií získali pred ôsmimi rokmi rakúski prokurátori z WKStA práve v kancelárii LeitnerLeitner Linz.
„Všetky údaje o Grasserovi a Meischbergerovi sú chránené. Naši klienti si môžu byť istí, že dôverné údaje zostanú dôverné,“ vyhlasoval v tom čase Roman Leitner, vedúci partner firmy zodpovedný za daňové trestné právo a spolupracovník GeraldaToifla.
Ako neskôr uviedla aj rakúska prokuratúra, už v septembri 2009, teda päť rokov po „zaparkovaní“ peňazí v Lichtenštajnsku, bolo jasné, že transakcie na bankovom účte „súviseli s úplatkami“.
Grasser, v tom čase rakúsky minister financií, bol počas svojho funkčného obdobia daňovým rezidentom v Rakúsku. Preto bol povinný zdaňovať všetky príjmy u našich susedov. Grasserov právnik označil rozsudok za „očividné nesprávne posúdenie“ a podal odvolanie na Najvyšší súd.