Žilinka má podľa Šeligu vysvetliť, ako je prokuratúra pripravená na prebratie viac ako tisícky prípadov z ÚŠP (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Žilinka, Juraj Šeliga
Juraj Šeliga (Demokrati) a generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: koláž SITA webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal verejne vystúpiť a povedať, ako je prokuratúra pripravená na prevzatie 1290 prípadov z Úradu špeciálnej prokuratúry, pokiaľ skutočne dôjde k jeho zrušeniu.

Uviedol to na piatkovej tlačovej besede exposlanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati). Podľa vlastných slov chce vidieť jasný plán, ktorý zabráni kolapsu prokuratúry.

Je tu obrovská obava a obávam sa, že sa to naozaj aj stane, že prokuratúra skolabuje,“ vyhlásil Šeliga. Podľa neho ÚŠP rieši komplikované prípady a spisy majú tisíce strán. Prokurátori ÚŠP pritom prechádzajú na generálnu prokuratúru, ale spisy na krajské prokuratúry. „Aký je plán, aký je postup?“ pýta sa Šeliga.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bývalý poslanec zároveň kritizoval Žilinku, že ten „zbabelo mlčal tri mesiace a ani raz nepovedal, že je proti tomu aby sa zrušila špeciálna prokuratúra„. Ak teda prokuratúra skolabuje a vyskytnú sa prieťahy v trestných konaniach, bude to podľa Šeligu „maslo na hlave“ generálneho prokurátora.

Som zvedavý, keďže tu už od 7. septembra zriadil komisiu, v akom stave to je, čo urobili a čo pripravili,“ dodal Šeliga.

Od 20. marca sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Koalícia totiž schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia ÚŠP znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca. Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície. Opoziční poslanci, ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ŠeligaMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie DemokratiÚrad špeciálnej prokuratúry