Washington označil Wagnerovu skupinu za nadnárodnú zločineckú organizáciu a rozšíril voči nej sankcie

Wagnerova skupina, vagnerovci
Pohľad na exteriér sídla Wagnerovej skupiny v ruskom Petrohrade. Foto: ilustračné, SITA/AP

Americká vláda vo štvrtok rozšírila sankcie voči ruskej žoldnierskej organizácii Wagnerova skupina a súvisiacim spoločnostiam a jednotlivcom pre ich rolu vo vojne na Ukrajine a ich žoldnierske aktivity, vrátane porušovania ľudských práv v Afrike.

Ministerstvá financií a zahraničia v koordinovaných vyhláseniach označili Wagnerovu skupinu, ktorú vlastní blízky spojenec ruského prezidenta, za významnú nadnárodnú zločineckú organizáciu, čo umožnilo rozšírenie sankcií.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tie zahŕňajú zmrazenie aktív v jurisdikcii USA a zabraňujú Američanom v obchodovaní s nimi. Americké sankcie sa týkajú subjektov a jednotlivcov v Rusku aj v Stredoafrickej republike, Spojených arabských emirátoch alebo Číne.

Ministerstvo financií sankcionovalo celkovo osem ľudí, 16 spoločností a štyri konkrétne lietadlá. Rezort zahraničia uvalil sankcie na päť spoločností a jedného človeka v spojitosti s Wagnerovcami a 23 ďalších za účasť v ruskom vojensko-priemyselnom komplexe.

Okrem toho ministerstvo zahraničia zaradilo 531 príslušníkov ruskej armády na čiernu listinu pre cestovanie za činy, ktoré ohrozujú alebo porušujú suverenitu, územnú celistvosť alebo politickú nezávislosť Ukrajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Wagner Group