Sestry a pôrodné asistentky cítia krivdu a nezáujem, vláda nevie splniť svoj sľub o navýšení platov

Sestry
Foto: archívne, SITA/AP

Sestry a pôrodné asistentky cítia krivdu a nezáujem zo strany Vlády SR. Uviedla to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá na základe výsledkov rokovania tripartity konštatuje, že vláda nevie splniť záväzok, s ktorým vstupovala do volebného obdobia, a tým je navýšenie platov.

Vyjadrenia kompetentných, aké sú sestry a pôrodné asistentky potrebné, nenahraditeľné, zle ohodnotené, ako si vážia našu prácu, už vyznievajú skôr ako výsmech a populizmus,” píše sa vo vyjadrení.

Naplnenie všetkých sľubov

Podľa SKSaPA sa v rozpočte na rok 2022 nenájdu finančné zdroje na naplnenie všetkých sľubov, a to napriek tomu, že v okolitých krajinách, ako je Poľsko, Maďarsko a Česká republika sa zvyšujú mzdy.

Preto vyzývajú vládu a Ministerstvo financií SR, aby našli v rozpočte dostatok finančných zdrojov na zvýšenie miezd sestier a pôrodných asistentiek, ktoré aj vzhľadom na očakávanú infláciu poklesnú.

Avizovaná štvorpercentná inflácia a nárast miezd na základe mzdového automatu neprinesú sestrám a pôrodným asistentkám podľa SKSaPA reálne žiadne zvýšenie miezd od 1. januára 2022.

Odchody zo systému

Od 1. januára 2021 odišlo zo systému 1 501 sestier a pôrodných asistentiek, z toho 832 sestier a pôrodných asistentiek zrušilo registráciu a 669 si pozastavilo registráciu z dôvodu dlhodobého nevykonávania svojho povolania.

Vzhľadom na to, že už pred pandémiou chýbalo viac ako 14-tisíc sestier a pôrodných asistentiek, musí byť podľa SKSaPA každému jasné, že pri takomto nedostatku sa nedokážu kvalitne postarať o pacientov.

Napriek opakovaným svedectvám o nedostatku sestier a pôrodných asistentiek a deklarovaným snahám Ministerstva zdravotníctva SR o prijatie opatrení na doplnenie a stabilizáciu počtov chýbajúcich sestier a pôrodných asistentiek, sa naša nádej na zlepšenie postavenia sestier a pôrodných asistentiek v systéme zdravotníctva rozplýva,” dodala komora.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek