VšZP by mohla vymáhať pohľadávky flexibilnejšie a nezapájať exekútorov, celý proces by sa aj zlacnil

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) víta návrh, podľa ktorého by si mohla od budúceho roka sama vymáhať svoje pohľadávky. Pre agentúru SITA to uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie poisťovne. Ide podľa nej o flexibilnejšie vymáhanie pohľadávok za zdravotné poistné.

Bez zapojenie exekútorov

„Znamenalo by to, že zdravotná poisťovňa by si mohla vymáhať svoje pohľadávky od dlžníkov priamo, bez toho, aby musela zapájať exekútorov. Tento návrh zákona by mal zlepšiť možnosť vlastného vymáhania poistného a zdravotná poisťovňa by sama vedela efektívnejšie vymáhať svoje pohľadávky,“ tvrdí Štefúnová.

VšZP by mala dostať od začiatku budúceho roka možnosť samostatne vymáhať svoje pohľadávky. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý do parlamentu predložili poslanci Národnej rady SR za hnutie Sme rodina.

Na podobnom princípe funguje aj Sociálna poisťovňa. Podľa poslancov za hnutie Sme rodina by sa tým zrýchlil proces vymáhania pohľadávok a zvýšila jeho úspešnosť. O návrhu novely zákona by mal parlament rokovať na marcovej schôdzi.

Vlastná réžia

Zavedením inštitútu priameho vymáhania pohľadávok by sa podľa poslancov celý proces zlacnil, keďže by ho VšZP vykonávala vo vlastnej réžii, bez externých subjektov.

„Navrhuje sa prijatie takej zákonnej úpravy, ktorá VšZP umožní vymáhať si svoje pohľadávky samostatne na základe právoplatných a vykonateľných rozhodnutí, a to exekučnými príkazmi na peňažné prostriedky vedené na účtoch v peňažných ústavoch dlžníkov a zrážkami zo mzdy a z iných príjmov dlžníkov,“ uvádza sa v návrhu.

Štátna zdravotná poisťovňa by tak k podaniu návrhu na vykonanie exekúcie v zmysle Exekučného poriadku pristúpila len v prípade, ak by nebolo možné dosiahnuť uspokojenie svojich pohľadávok týmito spôsobmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivana Štefúnová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSme rodinaSociálna poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa