V úplatkoch v zdravotníctve patríme k lídrom EÚ a viacerí pacienti sú tiež prekvapení, za čo všetko si lekári pýtajú peniaze

úplatok, lekár
Foto: ilustračné, Thinkstock.

K úplatkom a darom v zdravotníctve sa na Slovensku priznalo 9 % respondentov Eurobarometra. Je to najvyššie číslo medzi krajinami V4.

Zároveň sme v tejto štatistike po Rumunsku a Grécku treťou najhoršou krajinou v Európskej únii. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Poplatok za prednostné vyšetrenie?

Viacerí pacienti sú podľa ÚHP prekvapení, za čo všetko si lekár vypýta peniaze. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR si lekári nemôžu účtovať poplatok za prednostné vyšetrenie.

Napriek tomu sú ambulancie, u ktorých si lekár za túto službu vypýta peniaze. Poplatky v slovenskom zdravotníctve si po vzore vyspelých krajín vyžadujú dobrú reguláciu a transparentné nastavenie,“ tvrdia analytici ÚHP.

Veci, za ktoré by ste platiť nemali

Lekári napríklad nemôžu požadovať úhradu za objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas, vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu alebo potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka.

Priame platby obyvateľov sa merajú cez tzv. OOP. Okrem napríklad oficiálnych doplatkov za lieky sa tieto platby snažia zachytiť aj menej formálne platby ako neoficiálne poplatky u lekárov a tiež neformálne platby v podobe darov a úplatkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)