Všeobecní lekári a špecialisti sú najziskovejší v odvetví, kúpele si však konečne tiež polepšujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V zdravotníctve podniká viac ako 11 tisíc spoločností, z ktorých 62 % podalo za vlaňajšok daňové priznanie a tržby dosiahli takmer 3,4 mld. eur.

Zdravotníctvo je jedno z mála odvetví, ktoré v posledných rokoch neohrozila ani pandémia, ba naopak niektorým jeho sektorom pomohla. Dlhodobo je známe, že ponuka zdravotnej starostlivosti sa na Slovensku postupne scvrkáva, čo chtiac či nechtiac prináša lepšie finančné výsledky pre tých, ktorí majú v zdravotníctve neštátne ambulancie,“ uvádza vo svojej analýze Finstat.

Najziskovejší boli všeobecní lekári

Najziskovejšími boli všeobecní lekári, ktorým z jedného eura tržieb ostane 27 centov čistého zisku. Za nimi nasledovali špecialisti spolu so zubármi, ktorým na jedno euro tržieb ostane 17 centov čistého zisku. Za posledných päť rokov im tržby rástli v priemere o 7 % v prípade všeobecných lekárov až 18 % v prípade stomatológov.

Spoločnosti, ktoré prevádzkujú ambulancie všeobecných lekárov sú zároveň najmenej zadlženými firmami z tých, ktoré Finstat analyzuje.

Spoločnosti prevádzkujúce dialyzačné pracoviská

Spomedzi týchto špecializácií patria medzi najväčšie spoločnosti tie z odvetvia špeciálnej lekárskej praxe.

Tržbami najväčšou z nich je FMC – dialyzačné služby, s.r.o. v ktorej má 94,8 % podiel nemecká spoločnosť Fresenius Medical Care Beteiligungsgesellschaft mbH. Spoločnosť mala minulý rok tržby necelých 38 mil. eur a od roku 2017 bola prvý krát v zisku 154-tisíc eur.

Druhou tržbami najväčšou spoločnosťou je Longman s.r.o., ktorá rovnako prevádzkovala dialyzačné pracoviská prevažne na východnom Slovensku. Jej tržby boli v minulom roku 18,6 mil. eur, avšak od 1.1.2024 bola spoločnosť zrušená a zlúčila sa s FMC – dialyzačné služby.

Nástupnícka spoločnosť už v minulosti pohltila niekoľko firiem z tohto sektora dialyzačných služieb. V prvej trojici je prevádzkovateľ známeho Sanatória Koch v Bratislave, GPN s.r.o. s tržbami 8,2 mil. eur. V GPN má väčšinový podiel Ivan Kmotrík vlastniaci aj futbalový klub ŠK Slovan Bratislava.

Laboratóriám sa darilo najmenej

Naopak najmenej sa v minulom roku darilo laboratóriám, ktorým sa prepadli tržby a skončili v strate. Dôvodom boli hlavne slabé výsledky jedného z najväčších laboratórií Unilabs Slovensko, s. r. o. V sektoroch, ktoré Finstat analyzoval podniká 6 778 spoločností a v minulom roku dosiahli tržby vyše 2,8 miliardy eur.

Celkový čistý zisk spoločností bol v roku 2023 viac ako 246 miliónov eur a medziročne vzrástol o 17,7 %. Väčšinu spoločností tvoria tie, ktoré podnikajú v oblasti zubnej lekárskej praxi a špeciálnej a všeobecnej lekárskej praxi alebo v predaji liekov.

Lekárenský biznis

Najvyšší podiel na tržbách v rámci analyzovaných odvetví majú lekárne, a to dlhodobo vyše 40 %. Za nimi s výrazným odstupom nasledujú činnosti špeciálnej lekárskej praxe s podielom vyše 14 %. Ostatné činnosti majú menší podiel na tržbách.

Lekárenský biznis sa spomedzi analyzovaných odvetví spolu s všeobecnou lekárenskou praxou ukazuje ako najkonzistentnejší. Priemerný rast tržieb bol za päť rokov vyše 8 % a ani v jednom roku tržby lekární neklesali. V roku 2023 bezmála 1 300 firiem v tomto sektore dosiahlo tržby 1,4 mld. eur.

Spomedzi lekární je najväčším hráčom sieť lekární Dr. Max, ktorá má dvestovku spoločností s ručením obmedzeným. Najväčšou z pomedzi nich je Dr. Max 100 s.r.o., ktorá v roku 2023 dosiahla tržby vyše 35 mil. eur. Celkovo dosiahli lekárne pod značkou Dr. Max tržby približne 300 mil. eur, čo predstavuje podiel na celkových tržbách bezmála 21 %.

Zisková marža lekární

Podobne ako sieť lekární Dr. Max funguje aj Benu lekáreň, ktorá má približne 150 spoločností z ktorých daňové priznanie za rok 2023 podala asi tridsiatka a ich sumárne tržby boli necelých 50 mil. eur.

Významnejším hráčom v sektore je aj Pilulka.sk, a. s., ktorá sa primárne zameriava na online predaj, avšak za rok 2023 ešte nepodala daňové priznanie.

Zisková marža lekární je spomedzi analyzovaných odvetví zdravotníctva najnižšia. V minulom roku ostalo lekárňam na jedno euro tržieb len 1,7 eurocenta. Za posledných päť rokov mali najvyššiu ziskovú maržu v roku 2022, a to 2,3 %. Lekárne pod značkou Dr. Max mali ziskovú maržu ešte nižšiu, a to 1,5 % v roku 2023.

Ostatná zdravotná starostlivosť

Činnosť ostatnej zdravotnej starostlivosti je trochu špecifická tým, že tu spadajú rôzne spoločnosti rôzneho zamerania v rámci zdravotníctva. Najväčšie spomedzi nich sú kúpele a liečebné ústavy, avšak nájdu sa tu aj diagnostické centrá prevádzkujúce rôzne zobrazovacie metódy či iné zdravotnícke zariadenia.

Sektor ostatnej zdravotnej starostlivosti v roku 2023 utŕžil na tržbách približne 300 mil. eur, pričom medziročne tržby sektora narástli o takmer 20 %. V top päťke spoločností podľa tržieb sú pritom štyri, ktoré prevádzkujú kúpele.

Najvýznamnejší prevádzkovatelia kúpelov

Najväčšou je spoločnosť Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktorá vlani dosiahla tržby 45 mil. eur s medziročným nárastom 15 %. Napriek tomu spoločnosť len v roku 2023 prekonala tržby z roku 2019, stále sa nedostala od roku 2020 zo straty.

Dôvodom bola pandémia Covid-19, kvôli, počas ktorej musela spoločnosť obmedziť prevádzku a rovnako súvisiace služby. Tento scenár sa opakuje prakticky pri všetkých kúpeľoch či liečebných ústavoch.

Medzi ďalšie najvýznamnejšie spoločnosti z hľadiska tržieb patria Kúpele Trenčianske Teplice, B. Braun Avitum, ktorá sa venuje liečbe ochorení obličiek, Bardejovské kúpele a Kúpele Dudince.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Kmotrík
Firmy a inštitúcie Bardejovské kúpeleDr. MaxFinStatKúpele Trenčianske TeplicePilulka.skŠK Slovan BratislavaUnilabs Slovensko