Viac pacientov objednaných na konkrétny dátum a čas, KDH prichádza s novelou zákona o zdravotnej starostlivosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH
Poslanci František Majerský a Peter Stachura z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac pacientov objednaných na konkrétny dátum a čas. Taký je cieľ poslaneckej novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.

Do parlamentu ju predložili Peter Stachura a František Majerský z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Podľa ich návrhu by jednotliví poskytovatelia zdravotnej starostlivosti boli povinní na tento účel vyčleniť minimálne 35 % zo svojich ordinačných hodín.

Zaťažovanie poplatkami

Ako objasňujú opoziční poslanci, ich cieľom je cizelovať existujúce ustanovenia zákona ohľadne objednávania pacientov na konkrétny dátum a čas.

„Tento stav sa v aplikačnej praxi často zneužíva tak, že pacienti sa objednávajú prostredníctvom špecializovaných portálov, ktorým platia poplatky za „sprostredkovanie služby“.

„Výsledkom situácie je, že pacienti sú zaťažovaní poplatkami za sprostredkovanie termínu na objednanie, čím dochádza k skrytému porušovaniu právnej normy,“ uvádzajú.

Manažment zdravotnej starostlivosti

Novela zároveň definuje nový pojem „manažment zdravotnej starostlivosti“. Ustanovuje, že náklady, ktoré sú s ním spojené nemôžu byť prenesené na pacienta.

Môžu ich ale uhrádzať zdravotné poisťovne z fondu kvality zdravia. Služby manažmentu zdravotnej starostlivosti sa nemajú týkajú nemocníc, ako ani tých poskytovateľov, ktorí nemajú uzatvorenú zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie