Verejná minimálna sieť paliatívnej medicíny by sa od apríla mala rozšíriť, počet lôžok je v súčasnosti výrazne pod normou

Paliatívna starostlivosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od apríla tohto roka by sa mala rozšíriť verejná minimálna sieť v oblasti paliatívnej medicíny. Rezort zdravotníctva navrhuje stanoviť normatívy hospicov, mobilných hospicov a ambulancií paliatívnej medicíny, lôžok paliatívnej medicíny v nemocniciach a normatív lekárskych miest pre poskytovateľov v špecializačnom odbore paliatívna medicína.

Zvýšenie dostupnosti

Vyplýva to z návrhu novely nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

„Cieľom je zvýšiť dostupnosť paliatívnej zdravotnej starostlivosti pre osoby, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v prirodzenom domácom alebo v inom komunitnom prostredí, v ktorom sú tieto osoby umiestnené,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Slovensko má v porovnaní s vyspelou Európou a susednými krajinami výrazne menej ambulancií paliatívnej medicíny, mobilných a kamenných hospicov, ako aj paliatívnych oddelení. Táto starostlivosť sa preto stáva nedostupnou pre osoby, ktoré sú na jej poskytovanie odkázané.

Problém nedostatku starostlivosti

„Nízky počet lekárov so špecializáciou v špecializačnom odbore paliatívna medicína a aktuálna priemerná veková štruktúra zdravotníckych pracovníkov naznačujú, že sa problém nedostatku paliatívnej zdravotnej starostlivosti bude v blízkom čase prehlbovať,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.

V súčasnosti tvorí verejná minimálna sieť najmenej jeden hospic a jeden mobilný hospic na územie samosprávneho kraja.

„Takéto poddimenzované nastavenie verejnej minimálnej siete pre hospic a mobilný hospic spôsobuje nedostupnosť paliatívnej zdravotnej starostlivosti v podstate na celom území Slovenska,“ tvrdí ministerstvo. Početnosť lôžok paliatívnych oddelení v priemere predstavuje 20 lôžok na kraj, čo je významne pod normou osem lôžok na 100-tisíc obyvateľov kraja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR