Vytváranie kolektívnej imunity voľným šírením COVID-19 je nemorálne, myslí si šéf WHO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, rúško
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus odmietol tvorenie kolektívnej imunity voľným šírením vírusu ako reakciu na pandémiu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Kolektívna imunita vzniká, keď dostatočne veľká časť komunity získa imunitu voči ochoreniu prostredníctvom očkovania alebo masového rozšírenia choroby.

Viac o téme: Koronavírus

Keďže zatiaľ nie je k dispozícii vakcína, viacerí navrhovali, že treba nechať koronavírus voľne sa šíriť v populácii. Podľa Ghebreyesusa je však tento prístup „vedecky a eticky problematický“.

Kolektívna imunita nikdy nebola stratégiou

Šéf WHO počas tlačovej konferencie v pondelok upozornil, že naďalej nepoznáme dlhodobé následky nákazy koronavírusom, ani to, ako dlho trvá a aká silná je imunita voči nemu.

„Kolektívnu imunitu vytvoríte ochranou ľudí pred vírusom, nie tým, že ich vírusu vystavíte,“ skonštatoval s tým, že „nikdy v dejinách verejného zdravia nebola kolektívna imunita použitá ako stratégia v reakcii na epidémiu, a už vôbec nie pandémiu“.

Nechať COVID-19 cirkulovať nie je riešenie

Testy séroprevalencie, teda zistenie prítomnosti protilátok v krvi, podľa jeho slov naznačujú, že vo väčšine krajín bolo vírusu vystavených len asi 10 % ľudí.

„Nechať COVID-19 nekontrolovane cirkulovať by tak znamenalo dovoliť zbytočné infekcie, utrpenie a smrť,“ uviedol.

Celosvetovo dosiaľ potvrdili nákazu koronavírusom u viac ako 37 miliónov ľudí a vyše milión jej podľahol. Vedci v súčasnosti pracujú na vývoji stoviek vakcín, pričom mnohé z nich sú už vo fáze pokročilých klinických testov. Žiadna však zatiaľ nebola medzinárodne schválená na použitie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia