Vedci zistili, prečo imunita po prekonaní COVID-19 zrejme nebude trvalá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Laboratórium, koronavírus, imunita
V Českej republike a na Slovensku bol potvrdený nový variant koronavírusu s názvom B.1.258 Foto: SITA/AP

Ako dlho v tele ostávajú protilátky po prekonaní ochorenia COVID-19? Z predchádzajúcich výskumov vyplynulo, že po pár mesiacoch zanikajú a človek sa pravdepodobne novým koronavírusom môže nakaziť znova.

V auguste sa tiež objavil prvý oficiálne zdokumentovaný prípad reinfekcie novým koronavírusom, keď sa 33-ročný muž po čase infikoval inou mutáciou SARS-CoV-2.

Po čase dochádzalo k reinfekciám

Imunita po prekonaní ochorenia COVID-19 zrejme nie je trvalá. Naznačujú to aj závery 35-ročnej štúdie zverejnenej v magazíne Nature Medicine, ktorá skúmala imunitné reakcie po nákaze rozličnými typmi koronavírusov. Informuje o nej Livescience.com.

Vedci v rámci štúdie viac než 35 rokov sledovali 10 dobrovoľníkov s cieľom zistiť, ako často sa nakazili niektorým zo štyroch bežných, relatívne neškodných koronavírusov (HCoV-NL63, HCoV-229E, HCoV-OC43 a HcoV-HKU1), ktoré kolujú v populácii. Dobrovoľníkom pravidelne testovali krv na protilátky.

Zistili, že protilátky po prekonaní ochorenia spôsobeného koronavírusmi mali len krátkodobý charakter a k reinfekciám dochádzalo zhruba po roku, niekedy aj skôr.

Spôsobujú prechladnutia aj črevné problémy

Podľa Úradu verejného zdravotníctva môžu vírusy z čeľade Coronaviridae u ľudí vyvolávať respiračné ochorenia, ako infekcie horných dýchacích ciest, ale tiež črevné problémy. Koronavírusy v rokoch 2002 až 2003 spôsobili aj epidémiu smrteľného ochorenia SARS a dnes sa expanzívne šíria v podobe nového koronavírusu SARS-CoV-2.

Keďže k reinfekciám dochádzalo v prípade všetkých štyroch sezónne rozšírených koronavírusov pomerne často, vedci sa domnievajú, že ide o spoločný znak všetkých koronavírusov vrátane SARS-CoV-2.

Viaceré doterajšie výskumy napovedajú, že nového koronavírusu sa ľudstvo len tak ľahko nezbaví. Aj preto sa veľké nádeje vedcov a politických lídrov upínajú na objavenie účinnej vakcíny.

Návrat k normálu bude trvať dlhšie

Podľa imunológa Miloša Jeseňáka by vakcína proti COVID-19 mohla byť k dispozícii v úvode druhého kvartálu budúceho roka, teda najskôr na jar.

Podľa BBC však očkovacia látka nevráti život do normálu tak rýchlo. Podľa popredných britských výskumníkov môže trvať implementácia vakcíny niekoľko mesiacov a uvoľňovanie opatrení bude mať postupný priebeh. Náš život sa podľa nich ani po vakcíne nezmení zo dňa na deň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Miloš Jeseňák
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)