Čína reaguje na novú správu WHO, teóriu o úniku koronavírusu z laboratória označila za lož

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com
  • aktualizované 10. júna, 14:28

Čína v piatok označila teóriu, podľa ktorej mohol pandémiu koronavírusu spôsobiť únik z čínskeho laboratória, za politicky motivovanú lož. Stalo sa tak po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila hlbšie preskúmanie tejto teórie.

Lož vymyslená protičínskymi silami

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien odmietol aj obvinenia, že Čína dostatočne nespolupracovala s vyšetrovateľmi, pričom skonštatoval, že krajina víta vedecky podložené vyšetrovanie, no odmieta akékoľvek politické manipulácie.

Zároveň tiež zopakoval výzvy na vyšetrovanie „veľmi podozrivých laboratórií ako Fort Detrick a Univerzita Severnej Karolíny“ v Spojených štátoch, kde podľa čínskych nepodložených tvrdení USA vyvíjali koronavírus ako biologickú zbraň.

„Teória o úniku z laboratória je absolútna lož vymyslená protičínskymi silami pre politické účely, ktoré nemajú nič s vedou,“ vyjadril sa ďalej Čao na dennom brífingu.

„Vždy sme podporovali a podieľali sa na globálnom trasovaní vírusu založenom na vede, no rázne sa ohradzujeme voči politickým manipuláciám,“ povedal a zopakoval, že Čína sa podelila o väčšinu svojich dát a výsledkov výskumu. To podľa neho „plne odráža otvorený, transparentný a zodpovedný prístup Číny, ako aj jej podporu práce WHO a poradnej skupiny“.

Vírus unikol z laboratória

WHO vlani konštatovala, že je „extrémne nepravdepodobné“, že by sa COVID-19 medzi ľudí v meste Wu-chan rozšíril z laboratória. Mnohí vedci pritom predpokladajú, že koronavírus na ľudí preskočil z netopierov, prípadne cez iné zviera.

V správe zverejnenej vo štvrtok však panel expertov WHO konštatuje, že „kľúčové časti dát“, ktoré by vysvetlili, ako sa pandémia začala, stále chýbajú.

Vedci podľa vlastných slov „zostanú otvorení akýmkoľvek a všetkým vedeckým dôkazom, ktoré by v budúcnosti boli k dispozícii a umožnili by komplexné preskúmanie všetkých rozumných hypotéz“.

Treba preveriť všetky možné scenáre

Identifikácia zdroja ochorenia u zvierat zvyčajne trvá roky. Napríklad určenie druhu netopierov, ktorý je prenášačom SARS, vedcom trvalo viac ako desaťročie.

Skupina expertov tiež poznamenala, že keďže nehody v laboratóriách v minulosti spôsobili epidémie, silne politizovanú teóriu nemožno vylúčiť.

Jean-Claude Manuguerra, ktorý je spolupredsedom 27-člennej medzinárodnej poradnej skupiny, pripustil, že niektorí vedci môžu byť „alergickí“ na myšlienku vyšetrovania teórie o úniku z laboratória, no musia mať podľa neho dostatočne „otvorené mysle“, aby to preskúmali.

V marci 2021 WHO zverejnila správu o vyšetrovaní pôvodu COVID-19 po návšteve zahraničných vedcov v Číne. V nej konštatovali, že ochorenie najpravdepodobnejšie preskočilo na ľudí z netopierov a nie sú dôkazy, ktoré by naznačovali súvislosť s laboratóriom.

Po kritike, vrátane niektorých vedcov z tímu WHO však generálny riaditeľ organizácie priznal, že vylúčenie úniku z laboratória bolo „predčasné“.

Hľadanie hostiteľa nákazy

Tentoraz dostali experti WHO prístup k dátam, medzi ktorými boli aj vzorky krvi od viac ako 40-tisíc ľudí z Wu-chanu z roku 2019. Vedci ich otestovali na protilátky COVID-19 a žiadne nenašli, čo naznačuje, že ochorenie sa nešírilo skôr, ako ho v decembri identifikovali.

Experti vyzvali na uskutočnenie viacerých štúdií, vrátane testovania divých zvierat s cieľom zistiť, ktorý druh by mohol byť hostiteľom koronavírusu.

Preskúmať by sa podľa nich mala aj teória o „studenom reťazci“. Čína v minulosti tvrdila, že epidémie v krajine spôsobujú stopy koronavírusu na zmrazenom tovare a nie domáci zdroj, čo vedci odmietli.

Čína únik nikdy neprizná

Na preskúmanie teórie o nehode v laboratóriu experti odporúčajú vykonanie rozhovorov so „zamestnancami laboratórií zodpovednými za manažovanie a implementovanie biologickej ochrany a zabezpečenia“.

V poznámke pri správe pritom skupina uvádza, že trojica ich expertov – vedci z Činy, Brazílie a Ruska, nesúhlasia s výzvou na preskúmanie možnosti, že pandémiu mohla spustiť nehoda v laboratóriu.

Nová správa by mohla podľa agentúry AP oživiť obvinenia, že WHO v počiatkoch príliš akceptovala vysvetlenia čínskej vlády. Mnohých odborníkov pritom prístup Číňanov frustroval a kritizovali snahy krajiny zabrániť vyšetrovaniu pôvodu pandémie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Čao Li-ťien