Slovenská lekárnická komora kritizuje dištancovanie sa SR od rezolúcií WHO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
World Health Organization
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) negatívne vníma rozhodnutie Slovenskej republiky dištancovať sa od rezolúcií schválených na 77. zhromaždení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Rezolúcie zahŕňajú záväzok ukončiť rokovania o pandemickej dohode do roku 2024, čím sa posilní globálna reakcia na budúce pandemické hrozby.

Revízia IHR

Podľa Slovenskej lekárnickej komory revidované Medzinárodné zdravotné predpisy (International Health Regulations – IHR) predstavujú dôležitý nástroj medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Potreba aktualizácie týchto predpisov prijatých v roku 1969 a aktualizovaných v roku 2005 vyplynula predovšetkým z pandémie COVID-19, ale tiež z nedávnych skúseností s epidémiami vírusov zika, ebola a opičích kiahní.

„Revízia IHR je kľúčová pre efektívne riešenie prípadných budúcich mimoriadnych situácií,“ uviedla komora. K hlavným bodom schválenej rezolúcie patria zavedenie definície pandemickej núdzovej situácie, záväzok k solidarite pri prístupe k liekom, zriadenie výboru na uľahčenie implementácie nariadení a vytvorenie národných orgánov na zlepšenie koordinácie.

Farmaceuti počas pandémie

Účasť farmaceutov počas pandémie COVID-19 ukázala ich dôležitú úlohu, keď verejné lekárne poskytovali testovanie, výdaj liekov a očkovanie.

„Vnímajúc Svetovú zdravotnícku organizáciu ako kľúčovú a mienkotvornú inštitúciu vo všetkých situáciách, ktoré môžu viesť k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov Slovenskej republiky a pri ktorých predstavujú farmaceuti verejných a nemocničných lekární súčasť základnej personálnej infraštruktúry, považujeme postoj Slovenska za nesprávny,“ uviedla komora.

Kotlárova kritika

V kontexte konzistentného a dlhodobo nereflektovaného postoja WHO k úlohe farmaceutov v systéme verejného zdravotníctva, je revízia IHR nevyhnutná pre zabezpečenie stability verejného zdravia. Podľa portálu Health Policy Watch sa Slovensko od rezolúcie dištancovalo, pričom Rusko a Argentína uviedli, že si vyhradzujú právo implementovať zmeny podľa svojej národnej suverenity.

Kostarika vyjadrila výhrady k predĺženiu mandátu Medzivládneho vyjednávacieho orgánu ustanoveného v decembri 2021. Komora upozorňuje, že WHO podrobne definuje úlohy, ktoré farmaceuti majú zohrávať v dynamicky sa meniacich podmienkach verejného zdravia.

Ostrú kritiku voči novelizovaným IHR vyjadril minulý týždeň poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Kotlár upozornil na zásadné nedostatky týchto predpisov, ktoré podľa neho ohrozujú suverenitu členských štátov a nerešpektujú ľudské práva a základné slobody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kotlár
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSLeK Slovenská Lekárnická KomoraSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)