Slovenská komora exekútorov nesúhlasí s možnosťou vymáhania dlhov samotnými zdravotnými poisťovňami

lekar, vseobecna zdravotna poistovna
Foto: SITA/koláž WBN

Slovenská komora exekútorov (SKE) požaduje vypustiť z novely zákona o zdravotných poisťovniach možnosť vymáhania pohľadávok samotnými poisťovňami.

Skomplikuje to vymáhanie pohľadávok

Vymáhanie pohľadávok zo zdravotného poistenia zdravotnými poisťovňami podľa komory zníži vymožiteľnosť práva a skomplikuje vymáhanie pohľadávok.

Návrh zákona tak ide podľa komory priamo proti cieľom, ktoré deklaruje. Finančné bremeno by zasiahlo ľudí, ktorí odvody platia. SKE to uvádza v tlačovej správe.

Zavedenie právomoci zdravotných poisťovní vymáhať dlhy vo vlastnej réžii ich zaťaží výraznými nákladmi na vytvorenie špecializovaných oddelení, na ktoré sa v konečnom dôsledku poskladajú všetci občania Slovenskej republiky svojimi povinnými zdravotnými odvodmi,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Riadni platitelia sa poskladajú na neplatičov

Výsledkom podľa neho bude, že riadni platitelia poistného sa budú vo vyššej miere skladať na neplatičov.

Slovenská komora exekútorov novelu pripomienkovala v medzirezortnom pripomienkovom konaní a žiada vypustenie predmetného článku.

Paller sa vyjadril, že tento návrh zasahuje do oblasti justície a právneho štátu, nemá dopad len na rezort zdravotníctva. Preto verí, že ministerstvo zdravotníctva bude riešiť pripomienky a bez toho nebude predkladať návrh vláde.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Paller
Firmy a inštitúcie SKE Slovenská komora exekútorov