Slováci míňajú najviac peňazí na zubára, prieskum ukázal, aké odvetvia sa naopak umiestnili na konci rebríčka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubár, zuby, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najviac peňazí ľudia na Slovensku míňajú u zubárov. Až 76 percent respondentov uviedlo, že za posledný rok zaplatili za poskytnutie zdravotnej starostlivosti u zubára. Vyplýva to z prieskumu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý sa uskutočnil v dňoch 10. až 17. apríla tohto roka na vzorke 1 014 respondentov.

Najmenšie výdavky v pôrodnici

S výrazným odstupom nasledujú špecialisti. Celkom 37 percent oslovených platilo za ošetrenie u špecialistu a 35 percent respondentov spojilo s priamou platbou návštevu polikliniky – napríklad v súvislosti s manažmentom pacienta.

Naopak, najmenej ľudia platia za zdravotnú starostlivosť u psychiatra a v pôrodnici. Platbu u psychiatra deklarovalo 15 percent oslovených a v pôrodnici, napríklad za výber pôrodníka, 12 percent opýtaných.

Suma z vlastného vrecka

Respondenti odpovedali aj na otázku, akú sumu z vlastného vrecka, teda mimo odvodov na verejné zdravotné poistenie, zaplatili v súvislosti s konkrétnym druhom poskytnutia zdravotnej starostlivosti. V priemere 335 eur vychádza za operáciu, napríklad za výber operatéra.

Priemerný náklad vo výške 237 eur sa vzťahuje na pôrodnicu, napríklad za výber pôrodníka. U zubára táto suma predstavuje 187 eur vrátane dentálnej hygieny a na štvrtej priečke z hľadiska priamych platieb je fyzioterapia – rehabilitácia s priemerným výdavkom 137 eur.

Peniaze mimo štandardného cenníka

Takmer 90 percent pacientov v prieskume uviedlo, že nezvykne dávať lekárom peniaze mimo štandardne zverejneného cenníka. Výnimkou sú však operácie.

Až 80 percent tých, ktorí boli operovaní, dalo lekárovi mimo cenníka, ktorý tento zákrok vykonal, v priemere 115 eur. Takmer 90 percent pacientov nezvykne dávať lekárom peniaze mimo štandardne zverejneného cenníka, v prípade operácie je to iné.

Doplácanie za lieky

Takmer každý z opýtaných v prieskume priznal, že dopláca za predpísané lieky. Z hľadiska vynaloženej sumy najfrekventovanejší interval bol od jedného eura do 50 eur.

V tomto rozmedzí doplácalo za lieky na predpis 36 percent pacientov. Relatívne vysokú spotrebu liekov na Slovensku dokresľuje aj údaj z prieskumu, že až 93 percent občanov si aspoň raz do roka zvykne kúpiť nejaké voľnopredajné lieky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou