Režim bezplatného parkovania pred nemocnicami je podľa aktivistov ohrozený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie
Foto: Thinkstock

Aktivisti žiadajú ministra zdravotníctva o pevný a zásadový postoj a tiež o neodkladné rokovanie.

Systémová dohoda ministra zdravotníctva Tomáša Druckera s občianskymi aktivistami o fungovaní režimu bezplatného parkovania pred nemocnicami je bezprostredne ohrozená. Uviedol to v tlačovej správe zástupca aktivistov z iniciatívy Hore rampy bez platenia Miroslav Kollár.

„Žiadame ministra zdravotníctva o pevný a zásadový postoj k takýmto zjavným protiobčianskym tlakom, a tiež o neodkladné rokovanie s občianskymi aktivistami o dôslednom naplnení prijatého harmonogramu bezplatnej parkovacej politiky v organizáciách riadených MZ,“ informoval.

Ako objasnil Kollár, v ostatných dňoch sú svedkami medializovaných snáh, najmä Slovenskej parkovacej asociácie, ohroziť bezplatné parkovanie na parkoviskách pred nemocnicami.

Základné právo?

„Po viac ako päťročnom úsilí občianskych aktivistov a za rozhodujúcej podpory občanov či zdravotníckej obce sa podarilo s ministerstvom zdravotníctva naplniť základné ústavné právo občanov, aby v rámci dostupnej zdravotnej starostlivosti bolo parkovanie od 1. júla 2017 pre pacientov pri nemocniciach bezplatné, vrátane návštev pacientov v regulovanom čase, v súlade s vydaným príkazom ministra zdravotníctva SR,“ zhrnul.

Podľa aktivistov nátlakové skupiny, v inkluzíve s vedeniami niektorých nemocníc a hlavne firiem priživujúcich sa na parkovaní, ktorým končia v tomto období koncesné zmluvy, sa rozhodli zvrátiť vývoj v neprospech občanov a vo finančný prospech úzkych skupinových záujmov.

„Medializované vystúpenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera svedčí o tom, že ani ministerstvo nie je imúnne voči takýmto tlakom,“ dodal Kollár.

Projekt bezplatného parkovania pred nemocnicami vznikol podľa aktivistov pri plnom rešpektovaní hlasu občanov, ktorý v súčasnosti ohrozuje „klientelistický prístup niektorých jednotlivcov a záujmových skupín.“

Občianski aktivisti sa po dlhoročnom zápase za bezplatné parkovanie pred nemocnicami obracajú opäť na občanov s naliehavou výzvou „na všestrannú podporu za dôsledné naplnenie a zachovanie bezplatného parkovania pred nemocnicami ako demokratického a nezvratného výdobytku v prospech širokej pacientskej verejnosti,“ uzavrel Kollár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať