SPA: Bezplatné parkovanie pred nemocnicami nefunguje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parking
Foto: Thinkstock

Parkovacia asociácia preto znova apeluje na vedenie ministerstva zdravotníctva, aby problému venovalo väčšiu pozornosť a otvorilo širšiu diskusiu.

Slovenská parkovacia asociácia (SPA) pred piatimi mesiacmi upozorňovala na to, že príkaz ministra zdravotníctva Tomáša Druckera o bezplatnom parkovaní pred nemocnicami nie je systémovým riešením statickej dopravy pred týmito zariadeniami. Podľa medializovaných informácií minister už sám pripúšťa, že viacero nemocníc má s novým systémom problém, tvrdí SPA.

Asociácia preto znova apeluje na vedenie ministerstva zdravotníctva, aby problému venovalo väčšiu pozornosť a otvorilo širšiu diskusiu, kde by mali dôležitý hlas odborníci s dlhoročnými skúsenosťami s riešením parkovania v tak citlivom prostredí, ako sú zdravotnícke zariadenia. Vedia pritom sprostredkovať aj skúsenosti zo zahraničia.

„SPA sa už viac ako 10 rokov venuje téme parkovania na odbornej úrovni a združuje odborníkov v tejto oblasti. Jej členovia čerpajú aj zo skúseností zahraničných prevádzkovateľov, s ktorými sa pravidelne stretávajú,“ uviedol predseda SPA Miroslav Lepeta.

Po inšpiráciu do zahraničia

Podľa SPA by spoločným cieľom malo byť systémové riešenie regulácie statickej dopravy pred zdravotníckymi zariadeniami vyhovujúce slovenským pacientom, zamestnancom i nemocniciam so zreteľom na bezpečnosť a najmä kapacitné možnosti parkovísk v správe zariadení.

Model je možné hľadať v zahraničí, no musí byť citlivo prispôsobený slovenským podmienkam. Tento systém však podľa asociácie nemôže fungovať na bezplatnej báze, pretože v takom prípade nejde o reguláciu.

Ako sa podľa SPA ukázalo, parkoviská v areáloch mnohých nemocníc sú v takom prípade kapacitne nepostačujúce a nemocnice nemajú dostatok finančných prostriedkov na budovanie nových.

„Financie potrebujú na zabezpečenie zdravotníckej starostlivosti a fungovania zariadení, a nie na budovanie parkovísk. Otázka teda je, či chcú pacienti parkovať zadarmo na úkor iných potrieb zdravotníctva, alebo zaplatia za to, že im bude umožnené kultúrne parkovanie za primeranú cenu,“ píše asociácia v stanovisku.

Nemocnice musia investovať

Riešením by podľa SPA mohla byť napríklad spolupráca nemocníc s ďalším partnerom.

„Vo veľkých nemocniciach vo svete je v popredí snaha poskytovať pacientom čoraz vyššiu úroveň zdravotníckej starostlivosti, ktorá však ide ruka v ruke s kvalitou a úrovňou priestoru, kde sa pacienti a iní návštevníci týchto zariadení pohybujú. Samozrejmé je to, že vyšší komfort nie je bezplatný. Mnohé naše nemocnice potrebujú investovať do rekonštrukcie komunikácií a existujúcich parkovacích kapacít, ktoré veľakrát nepostačujú,“ upozornila parkovacia asociácia.

Sú i prípady, kedy bez rozšírenia počtu parkovacích miest nie je možné poskytnúť komfortný prístup k službám zariadenia a bezproblémový príchod zamestnancov do práce.

„Tu vzniká priestor na spoluprácu verejného a súkromného subjektu za podmienok vyhovujúcich prevádzkovateľom a užívateľom. Výsledkom by mal byť poriadok pred nemocnicami, kompromisná cenová politika zohľadňujúca možnosti pacientov i zamestnancov. A najmä možnosť výberu,“ uzavrela asociácia s tým, že v tomto prípade si totiž užívateľ priestoru nemocnice môže vybrať, či využije iný druh dopravy, zaparkuje zadarmo ďalej od nemocnice, alebo zaparkuje za poplatok bližšie.

Slovenská parkovacia asociácia združuje organizácie zabezpečujúce prevádzkovanie parkovísk, orgány miest, investorov, realizátorov stavieb a ďalších záujemcov o parkovanie a garážovanie. Je tiež členom Európskej parkovacej asociácie.

Ministerstvo: Skúsenosti sú rôzne, situáciu analyzujeme

Ako uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, rezort aktuálne vyhodnocuje dotazníky spokojnosti z jednotlivých nemocníc.

„Predpokladáme, že analýza bude hotová do konca mesiaca. Vnímame, že nemocnice majú s bezplatným parkovaním rôzne skúsenosti. MZ SR pri zavádzaní bezplatného parkovania vychádzalo z ohlasov verejnosti. Máme záujem o to, aby parkovanie bolo nastavené tak, aby vyhovovalo pacientom aj personálu nemocnice,“ konštatovala.

Po vyhodnotení dotazníkov z nemocníc bude ministerstvo informovať o ďalšom postupe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať