Ministerstvo pozastavilo rezidenčný program pre pediatrov, samosprávy to považujú za najabsurdnejšie rozhodnutie štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ: Rezidenčný program pre pediatrov
Zľava: Lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter počas tlačovej besedy na tému pozastavenie rezidenčného programu pre pediatrov. Bratislava, 8. február 2023. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 8. februára, 12:18 

Od 1. februára tohto roka umožňuje rezort zdravotníctva zaraďovať lekárov do rezidentského štúdia len v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Pediatrov aj iných rezidentov bude prijímať od októbra už v inovovanom programe. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR. Lekári však aj naďalej majú možnosť zaradiť sa do všetkých špecializačných odborov aj mimo rezidentského štúdia.

Systém je potrebné prenastaviť

Zrušili sme jeden termín pre pediatrov vo februári, ktorý aj tak za posledných deväť rokov fungovania štúdia tohto typu nebol využívaný. Potrebujeme celý systém prenastaviť a upraviť tak, aby bol výhodný nielen pre ministerstvo zdravotníctva, ale aj pre samotných študentov, aj s ohľadom na efektívne využívanie prostriedkov štátneho rozpočtu,“ uviedol pred stredajším rokovaním vlády dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Upozornil na to, že rezidentské štúdium pre pediatrov sa pozastavilo aj na podnet lekárskych fakúlt. „Za posledných deväť rokov sa prihlásilo 35 ľudí, minulý rok to bolo 5 ľudí,“ tvrdí Lengvarský.

Inovácie rezidentského štúdia

Inovácie rezidentského štúdia sa budú podľa rezortu zdravotníctva týkať predovšetkým významnejšej participácie samosprávnych krajov na organizácii a priebehu rezidentského štúdia, ako aj na prijatí rozhodnutí o filozofii a cieľoch rezidentského štúdia.

Bude sa riešiť, či sa bude rezidentské štúdium implementovať iba v primárnej zdravotnej starostlivosti v ambulanciách, alebo sa uplatní tento projekt v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Vzdelávacia ustanovizeň zaraďuje zdravotníckeho pracovníka do špecializačného štúdia vždy k 1. októbru alebo k 1. februáru príslušného kalendárneho roka. Väčšina absolventov medicíny využíva na prihlásenie sa októbrový termín, keďže svoje štúdium ukončujú v letných mesiacoch roka,“ tvrdí Lengvarský.

Špecializačné štúdium

Ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka podľa zákona zahŕňa špecializačné štúdium na výkon špecializovaných pracovných činností, certifikačnú prípravu na výkon certifikovaných pracovných činností a sústavné vzdelávanie.

Špecializačným štúdiom sa pritom rozumie ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka v akreditovanom špecializačnom študijnom programe. Rezident je zdravotnícky pracovník, ktorého špecializačné štúdium je financované zo štátneho rozpočtu.

Rezidentské štúdium bolo v roku 2014 iniciované ako reakcia na nedostatok všeobecných lekárov do všeobecných ambulancií pre dospelých a pediatrov do všeobecných ambulancií pre deti a dorast a iných nedostatkových špecializačných odborov.

Najabsurdnejšie rozhodnutie štátu

Samosprávy kritizujú pozastavenie rezidenčného programu pre pediatrov. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že zrušenie programu považuje za najabsurdnejšie rozhodnutie štátu.

Ako dodal, v BBSK je 10 percent pediatrov vo veku nad 70 rokov a už dnes chýba v systéme 12 pediatrov, ktorí by mali zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o 14-tisíc detí. Navyše podľa neho v kraji zlyháva ambulantný sektor, čo spôsobuje preťažovanie nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva síce hovorí, že má program na revitalizáciu ambulancií, ale reálne výsledky po pol roku fungovania sú, že v našom kraji vznikli zatiaľ dve ambulancie a oveľa viac ich zaniklo,“ skonštatoval Lunter s tým, že aj tieto dve ambulancie vznikli iba v Banskej Bystrici a nie v regionálnych mestách.

Program na revitalizáciu ambulancií nefunguje

Podľa neho to znamená, že program ministerstva na revitalizáciu ambulancií nefunguje. Rezidenčný program slúžil na vychovávanie mladých lekárov a ministerstvo zrušilo zo dňa na deň napriek tomu, že je v ňom momentálne približne 120 ľudí.

A ja sa pýtam, prečo je to tak. Či parlament schválil v rozpočte financie na program a ministerstvo ho zrušilo, alebo ministerstvo nedalo tento program ani do návrhu rozpočtu,“ dodal predseda BBSK.

Situácia s pediatrami je kritická

Podľa lekára a riaditeľa odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Tomáša Szalaya je situácia s pediatrami kritická aj v BSK, pričom najhoršie je na tom okres Malacky. Ten by mal mať 18 pediatrov, pričom pri ich súčasnom veku hrozí, že o pár rokov tu budú iba traja. Čo sa týka plánu na obnovu ambulancií, ten počítal so 170 žiadateľmi, avšak za posledné tri mesiace sa podľa Szalaya prihlásilo iba 15, čo je menej ako 10 percent.

Pokiaľ nebudeme zabezpečovať prístup nových absolventov atestačného štúdia do praxe, tie príspevky nikdy nerozdáme,“ doplnil.

Ďalším problémom je legislatíva

Druhým problémom rezidenčného programu je podľa Szalaya legislatíva, ktorá súvisí s narýchlo prijatými zmenami v zákone na sklonku minulého roka pod tlakom lekárskeho odborového združenia.

Okrem navýšenia platov pre nemocničných lekárov sa zmenili pravidlá pre atestácie. Jednou zo zmien je to, že rezidenti sa nemôžu zamestnať na rezidenčné štúdium v ambulancii, ale musia pracovať pre nemocnicu. Ako doplnil, táto právna úprava pozastavila snahu BSK o vytvorenie vlastného rezidenčného programu pre budúcich lekárov v ambulanciách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej LunterTomáš SzalayVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)BSK Bratislavský samosprávny krajMZ Ministerstvo zdravotníctva SR