Zmeny v detských ambulantných pohotovostných službách zvýšia poskytovanú starostlivosť, pediatri kritizujú vyjadrenia asociácie nemocníc

Pediater
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Odborná spoločnosť pediatrov považuje stanovisko Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) k zmene detských ambulantných pohotovostí za neúplné, zavádzajúce, predčasné a neopodstatnené.

Efektívnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti

Predpokladá, že vyplýva z neznalosti formy realizácie plánovaných zmien zo strany rezortu zdravotníctva. Odborná spoločnosť pediatrov tento krok ministerstva zdravotníctva jednoznačne podporuje, pretože povedie k racionalizácii a zefektívneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti o deti, a tým aj k jej skvalitneniu.

V reakcii na výzvy ANS k plánovanej zmene v detských ambulantných pohotovostných službách to uviedla Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS), organizačná zložka Slovenskej lekárskej spoločnosti. SSPPS je jedinou odbornou spoločnosťou zastrešujúcou všeobecných lekárov pre deti a dorast na Slovensku.

„V prvom rade, v plánovanej úprave systému ambulantných pohotovostných služieb budú ambulantnú starostlivosť o detských pacientov v čase upravenom zákonom naďalej zabezpečovať všeobecní lekári pre deti a dorast, a nie lekári z oddelení alebo urgentného príjmu nemocníc, ako vo svojom stanovisku píše ANS. Následne by sme uvítali, ak sa nebude umelo štiepiť pediatrický segment neuváženými vyjadreniami, ktoré sa nezakladajú na faktických a ani pravdivých a úplných informáciách,“ zdôraznila SSPPS.

Personálne poddimenzované oddelenia

Ako ďalej podotkli zástupcovia odbornej spoločnosti, medzi pediatrami v nemocniciach a na ambulanciách vždy panovala profesionálna úcta a kolegialita, ktorým ide v prvom rade o detského pacienta.

Na záver uviedli, že sieť pohotovostí sa racionalizuje v spolupráci s odbornou spoločnosťou SSPPS a jej cieľom je skvalitnenie jej poskytovania a nebude sa to diať na úkor nemocničných lekárov.

Asociácia nemocníc Slovenska upozorňovala, že pri zmenách detských ambulantných pohotovostí sa problém nízkeho počtu pediatrov nemôže riešiť jeho prenesením na nemocničných lekárov.

Zdôrazňovala, že ďalšie navýšenie práce personálne poddimenzovaných oddelení prehĺbi vyčerpanie týchto lekárov a môže vyústiť do nezáujmu o prácu na oddelení.

Hustá sieť pohotovostí

Koncom júla minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval zmenu organizácie detských ambulantných pohotovostných služieb.

Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová, už v roku 2018 sa ukázalo, že nie je možné personálne obsadiť všetky tzv. pevné body v súčasnej hustej sieti pohotovostí. Buduje sa sieť urgentných príjmov a okrem ambulantných fungujú tiež ústavné pohotovostné služby v nemocniciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena ProkopováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti