Prešovská nemocnica po 18 rokoch opäť otvorila rehabilitačné pracovisko, reškontrukcia zhltla približne 80-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prešovská fakultná nemocnica J. A. Reimana
Prešovská fakultná nemocnica J. A. Reimana. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v piatok po 18 rokoch opätovne otvorila vlastnú rehabilitáciu. Pracovisko fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie sa nachádza v pavilóne Oddelenia dlhodobo chorých (ODCH) na Sládkovičovej ulici.

Rekonštrukcia časti priestorov budovy si vyžiadala investície vo výške zhruba 80-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník.

Tradícia začala v roku 1956

Ako pripomenul, tradícia rehabilitačnej starostlivosti v prešovskej nemocnici začala v roku 1956. Prerušila sa však v roku 2004, kedy oddelenie bolo zatvorené.

„Po skoro sedemročnom úsilí sa podarilo vybudovať tím, ktorý je dnes schopný poskytovať starostlivosť na takej úrovni, že odborne i technicky sme mohli dostať všetky súhlasy na to, aby toto pracovisko mohlo začať fungovať,“ uviedol Šarník.

Rehabilitačná starostlivosť

Pracovisko bude podľa riaditeľa poskytovať včasnú a komplexnú následnú rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť pacientom pri zdravotnom postihnutí, zhoršení pohybovej aktivity, stability, koordinácie, mobility až imobility, nesebestačnosti v bežných denných aktivitách bez obmedzenia veku.

„Poskytovanie následnej rehabilitačnej starostlivosti bude zabezpečené ambulantnou formou, včasnou rehabilitáciou pri akútnom lôžku v rámci všetkých oddelení nemocnice, ako aj ústavnou formou na samostatnej rehabilitačnej jednotke, ktorá bude súčasťou Oddelenia dlhodobo chorých,“ informoval riaditeľ.

Maséri aj fyzioterapeuti

Vedúca lekárka pracoviska Ingrid Dzurňáková dodala, že na novom pracovisku aktuálne pôsobí päť lekárov, 24 fyzioterapeutov, traja maséri a jeden zdravotnícky pracovník.

„Staráme sa o postihnuté deti, seniorov, aj dospelých v produktívnom veku. Znamená to, že naša úloha je doprevádzať pacienta ku kvalitnému životu s čo najmenším zdravotným postihnutím. To spektrum je také široké, že každý jeden operatér potrebuje mať kvalitnú následnú starostlivosť, a tá sa týka práve rehabilitácie,“ povedala Dzurňáková s tým, že doteraz sa tieto služby poskytovali externe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove