Prezidentka podpísala novelu o zdravotných poisťovniach, má zabrániť aj podvodným prepoisteniam

VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 29. decembra o 14:34

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Parlament ju schválil 22. decembra. Ide o sociálne a zdravotné odvody, ako aj o reguláciu zisku zdravotných poisťovní.

Optimálny hospodársky výsledok

V rámci regulácie zisku zdravotných poisťovní ide o definovanie tzv. optimálneho výsledku hospodárenia, s ktorým bude vlastník zdravotnej poisťovne narábať tak ako doposiaľ podľa vlastného uváženia.

Ak zdravotná poisťovňa dosiahne vyšší ako optimálny hospodársky výsledok, sumu presahujúci optimálny hospodársky výsledok bude môcť použiť iba na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov.

Podvodné prepoistenia

Novela zákona obsahuje aj opatrenia, ktoré majú zabrániť podvodným prepoisteniam v rámci zdravotných poisťovní. Zároveň sa zavádza doposiaľ chýbajúci minimálny základ zamestnanca pre odvod poistného, a to vo výške životného minima pre jednu plnoletú osobu.

Ak by vypočítaný odvod poistného nedosiahol túto minimálnu výšku, zamestnanec by musel doplatiť sumu rozdielu, vrátane rozdielu v odvode zamestnávateľa. Táto povinnosť sa netýka detí, dôchodcov či iných poistencov štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom