Obeťou šetrenia Ficovej vlády budú aj tiesňové linky záchraniek, NCZI a úrad pre dohľad (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica ide šetriť aj na operačných strediskách tiesňových liniek záchrannej zdravotnej služby, Národnom centre zdravotníckych informácií a Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vláda totiž navrhuje, aby parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach znižujúcu percentuálne príspevky pre tieto subjekty.

Výdavky rástli nad rámec očakávania

V tomto roku podľa rezortu financií rástli výdavky na zdravotnú starostlivosť významne nad rámec očakávania vzhľadom na mimoriadne zvyšovanie platov ako aj dofinancovanie sektora.

V roku 2022 bol novelizovaný zákon a navrhnuté príspevky na činnosť Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, Národného centra zdravotníckych informácií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou boli nastavené na očakávané príjmy verejného zdravotného poistenia o jednu miliardu eur nižšie,“ argumentuje.

Nevyhnutný krok

Ministerstvo financií preto navrhuje znížiť výšku percentuálnych príspevkov na činnosť Operačných stredísk tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národného centra zdravotníckych informácií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Príjmy sú výrazne vyššie, a v záujme šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia je tento krok nevyhnutný,“ tvrdí rezort financií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zníženie o niekoľko percent

Príspevok na činnosti operačných stredísk tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, ktorý poukazuje zdravotná poisťovňa na účet ministerstva zdravotníctva, sa má od začiatku budúceho roka znížiť z 0,45 % na 0,40 % z celkovej sumy z ročného prerozdeľovania poistného.

Príspevok na činnosť Národného centra zdravotníckych informácií má klesnúť z 0,55 % na 0,44 % a príspevok na činnosť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou z 0,45 % na 0,40 % z celkovej sumy z ročného prerozdeľovania poistného.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodné centrum zdravotníckych informáciíOperačné stredisko záchrannej zdravotnej službyÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou