Dolinková sa postavila voči dodatku Medzinárodných zdravotných predpisov, vyjadrila sa k dezinformáciám o obmedzovaní práv ľudí

Jesenná ITAPA 2023, Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková informovala generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o nesúhlasnom stanovisku, v ktorom odmietla dodatok Medzinárodných zdravotných predpisov (MZP) z mája 2022.

Boj proti dezinformáciám

Týmto dodatkom sa skrátila lehota, ktorú mali jednotlivé vlády na zamietnutie budúcich zmien a doplnení MZP alebo vznesenie výhrad k nim, a to z 18 mesiacov na 10 mesiacov. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

Vzhľadom na súčasný stav rokovaní o aktualizácii MZP si Slovenská republika vyhradila právo zamietnuť dodatok MZP, ktorý hovorí o skrátení lehoty na ich pripomienkovanie. Pripomienky jednotlivých štátov si podľa ministerstva zdravotníctva vyžadujú ďalšie podrobnejšie rozpracovanie. Cieľom listu ministerky je najmä zabezpečiť súlad revízie MZP s ústavným poriadkom Slovenska.

„Jednou z kľúčových úloh štátu je zastaviť šírenie dezinformácií a bojovať s nimi na všetkých úrovniach. V uplynulom období prišlo na ministerstvo zdravotníctva množstvo podnetov od občanov, ktorí uverili nepravdivým informáciám o prebiehajúcich rokovaniach k aktualizácii medzinárodných zdravotných predpisov. Chceli by sme znepokojených Slovákov uistiť, že žiadne dokumenty z dielne WHO, oslabujúce pozíciu Slovenska ako suverénneho štátu či dokonca obmedzujúce ústavné práva slovenských občanov, aktuálne neexistujú, ani také zástupcovia rezortu zdravotníctva neplánujú prijímať či akokoľvek podporovať,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Dodatok o skrátení lehoty

Napriek odmietnutiu dodatku o skrátení obdobia pripomienkovania bude Slovenská republika aj naďalej podporovať aktualizáciu MZP. Navrhované zmeny, ktoré má prijať Svetové zdravotnícke zhromaždenie v máji 2024, bude tak ako doteraz podrobovať vnútornej kontrole, aby bol zabezpečený súlad s národným kontextom.

Medzinárodné zdravotné predpisy aktuálne prechádzajú revíziou, to znamená, že sa upravujú s cieľom aktualizovať niektoré informácie a postupy v nich uvedené. Naposledy sa revidovali v roku 2005 a vzhľadom na nedostatočnú koordináciu na medzinárodnej úrovni počas pandémie COVID-19, ktorá poukázala na slabú pripravenosť štátov čeliť cezhraničným zdravotným hrozbám, je ich aktualizácia nevyhnutná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSvetové zdravotnícke zhromaždenieWHO Svetová zdravotnícka organizácia