Novela Trestného zákona urobí zo štatutárov nemocníc páchateľov, tvrdí Svet zdravia

COVID 19: Galantská nemocnica v červenom režime
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Návrh na zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti štatutárov nemocníc, ak viac ako 90 dní nebudú schopní zabezpečiť dostatok personálu v nemocniciach, bezdôvodne kriminalizuje štatutárov nemocníc.

V reakcii na návrh novely Trestného zákona to tvrdí sieť Svet zdravia. Ako ďalej uvádza v tlačovej správe, tento návrh ignoruje dlhodobý nedostatok zdravotníkov na trhu práce nielen na Slovensku, ale po celom svete.

Zo štatutárov páchatelia

Upozorňuje na to, že zo štatutárov nemocníc by sa stali páchatelia trestných činov aj bez toho, aby pacient utrpel akúkoľvek ujmu.

Navyše tento návrh prakticky nijakým spôsobom nedopomôže k stabilizovaniu počtu zdravotníckych zamestnancov v nemocniciach. Naopak, spôsobí krízu aj vo vedení týchto poskytovateľov,“ upozorňuje sieť Svet zdravia.

Návrh môže mať katastrofálne následky

Ak sa riaditelia doteraz snažili s vypätím všetkých svojich síl o zachovanie súčasného rozsahu zdravotnej starostlivosti, táto úprava by mala podľa siete Svet zdravia presne opačný efekt.

Upozorňujeme, že následný výpadok zdravotnej starostlivosti by bol na nadregionálnej úrovni už nezvratný a mal by katastrofálne následky na celkové zdravie obyvateľstva,“ dodala sieť Svet zdravia.

Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje zaviesť nový trestný čin, a to ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Takýto návrh je súčasťou novely Trestného zákona, ktorú rezort spravodlivosti predložil do pripomienkového konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Svet zdravia