Nemocnice v Prešove a Zvolene dostali ďalšie monitory dychu pre novorodencov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Novorodenec nemocnice zvolen.jpg
Foto: AGEL

Monitory zapožičiavajú aj na domáce použitie

Perinatologické centrum Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov dostalo do daru 15 nových monitorov dychu BabySense II. Dar v celkovej hodnote 1 200 eur dostali od spoločnosti TEVA Pharmaceuticals Slovakia, s.r.o. a z verejnej zbierky Nadácie Križovatka. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Ako pri tejto príležitosti uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch, s oddelením neonatológie spolupracujú už od roku 2009, keď prvýkrát darovali monitory dychu.

„Neonatologické oddelenie a jeho kolektív je nezištne nápomocný pri realizovaní projektu zapožičania monitorov dychu aj na domáce použitie. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov, za čo jej patrí veľká vďaka. Do dnešného dňa zapožičali 408 monitorov dychu,“ uviedla Tomasch.

Primárka oddelenia neonatológie Iveta Reváková dodala, že pracovisko patrí medzi jedno zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, ktoré sú najvyšším konzultačným a liečebným centrom v rámci neonatológie vo svojom spádovom území.

„Počet novorodencov, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť, každoročne pribúda, preto chceme poďakovať za akúkoľvek formu pomoci,“ uviedla.

Ako prevencia SIDS

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo sa mu dokonca môže zastaviť dych.

V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zastavením dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske), a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku, teda do jedného roku.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov. Hlavným je fajčenie matky, ale aj nižšia pôrodná hmotnosť v prípade nedonosených detí či dvojčiat a podobne.

Akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat, ako sú prikrývky, vankúš alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa, sa môže prejaviť ako rizikový faktor. Tým môže byť aj každé oslabenie detského organizmu infekčnými chorobami, horúčkou či zvracaním. Riziko SIDS zvyšujú najmä choroby dýchacích ciest.

„Prístroj nemôže predísť nepravidelnému dychu či jeho zastaveniu, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia,“ uviedla Cenková.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným SIDS. Nadácia sa snaží vybaviť monitormi BabySense všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na Slovensku.

Ďalších 5 monitorov išlo do Zvolena

Presov_sids.jpg
Foto: AGEL SK

Päť nových monitorov dychu si prevzalo aj novorodenecké oddelenie v Nemocnici Zvolen, člen skupiny AGEL.

„Nadácia Križovatka nám k dnešnému dňu darovala celkom 11 monitorov dychu. Využívame ich v rámci detského oddelenia aj na novorodeneckom úseku,“ uviedla primárka detského oddelenia Oľga Švecová.

Personál oddelenia môže pri signáli monitoru ihneď konať a predchádzať tak zbytočným tragédiám. „Projekt Nadácie Križovatka hodnotíme ako užitočný, preto veríme, že spolupráca s nadáciou bude aj naďalej pokračovať,“ uzavrela Švecová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovNadácia KrižovatkaNemocnica Zvolen