Nemocnice môžu pre politické zásahy prísť o historickú investíciu, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) Ružinov
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) ostro odmieta spochybňovanie výsledkov výzvy z plánu obnovy na podporu výstavby a rekonštrukcie slovenských nemocníc.

Ako uvádza v tlačovej správe, politické zásahy do už vyhodnotenej výzvy môžu znamenať, že slovenskí pacienti prídu o historickú investíciu do nemocníc v stovkách miliónov eur. ANS sa preto plánuje obrátiť na Európsku komisiu, aby dohliadla na transparentnosť výzvy a zabránila jej politickému ovplyvňovaniu.

Asociácia politické zásahy odmieta

Výsledky výzvy z plánu obnovy určené na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc rešpektujeme a vítame, že medzi úspešnými sú aj projekty regionálnych nemocníc. Doterajšie prostriedky z plánu obnovy vo výške viac ako 600 miliónov smerovali totiž výhradne do štátnych koncových nemocníc, konkrétne na výstavbu nemocníc na Rázsochách a v Martine,“ uviedla asociácia nemocníc.

Odmieta preto akékoľvek politické zásahy a spochybňovanie výzvy, ktorá má konečne priniesť desiatky miliónov eur aj do nemocníc v regiónoch.

Najväčšie investície do zdravotníckej infraštruktúry Slovenska v histórii tejto krajiny by podľa ANS nemali smerovať len do niektorých vybraných zdravotníckych zariadení.

Ich využitie by malo v prvom rade podliehať kritériu dôležitosti zariadení a ich úlohy v nemocničnej sieti aj vzhľadom na prijatú optimalizáciu siete nemocníc. Práve týmito investíciami bolo podľa asociácie podmienené prijatie celej reformy optimalizácie siete nemocníc.

Slovensko môže prísť o stovky miliónov

ANS sa preto plánuje obrátiť na Európsku komisiu a požiadať ju, aby zabránila politickému zasahovaniu do už vyhodnotenej výzvy.

Z predchádzajúcej komunikácie so zástupcami Európskej komisie je zrejmé, že spochybňovanie či zrušenie výzvy by znamenalo, že slovenské zdravotníctvo príde o viac ako 200 miliónov eur. Premeškali by sme tak možnosť konečne výrazne zlepšiť podmienky a kvalitu pre zdravotníkov a aj pacientov,“ dodala asociácia nemocníc.

Finančné prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú určené na financovanie veľkých investičných projektov, má získať osem nemocníc na Slovensku.

Nemocnice v Poprade a Leviciach dostanú po 42 miliónov eur, nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej vsi takmer 40 miliónov eur a nemocnica vo Zvolene takmer 26 miliónov eur. Nasleduje fakultná nemocnica v Skalici, ktorá získa takmer 23 miliónov eur a nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorá má dostať cez 15 miliónov eur. Najmenšie sumy obdržia nemocnica s poliklinikou v Bardejove, a to takmer 10 miliónov eur a kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci 7 miliónov eur. Ide o výzvu z plánu obnovy na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc v celkovej hodnote 212 miliónov eur.

Medzi ôsmimi neúspešnými žiadateľmi sa nachádza nemocnica v Pezinku, fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch, nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, nemocnica v Humennom, nemocnica s poliklinikou v Michalovciach, Svet zdravia so sídlom v Bratislave, rehabilitačná nemocnica v Hlohovci a dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaEurópska komisia (EK)