Ministerstvo zdravotníctva je podľa Hlas-SD na „pitevnom stole”, Lengvarskému podkopával nohy aj Matovič (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 2. marca 2023, 18:15

Strana Hlas-SD kritizuje poverenú vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) za nepriaznivý stav v zdravotníctve. Podľa nich je ohrozené aj čerpanie prostriedkov z plánu obnovy.

Kroky z plánu obnovy

Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej besede povedala podpredsedníčka strany Hlas-SD Zuzana Dolinková, žiadna nová nemocnica sa z plánu obnovy na Slovensku nepostaví a ohrozená je aj modernizácia tých existujúcich.

Strana Hlas-SD vyzýva Eduarda Hegera, podľa ktorého všetky kroky z plánu obnovy plníme, aby zverejnil výsledky výziev, ktoré sa v rámci rezortu zdravotníctva predkladali do konca decembra.

Podľa Dolinkovej ponuky stále nie sú vyhodnotené. To, aká je situácia v zdravotníctve, je podľa nej dôkazom toho, že Hegerova vláda sa ďalej rozpadá a práve on je za nepriaznivú situáciu zodpovedný.

Ministerstvo je v rozklade

Podľa Dolinkovej si nedokázal ustrážiť fungovanie zdravotníctva, pričom ide o kľúčový rezort a financovanie chýba.

Ako doplnil ekonomický expert strany Kamil Šaško, rezort zdravotníctva sa vymkol spod akejkoľvek kontroly a je v rozklade. Vláda podľa neho Slovensko len rekordne zadlžuje, výdavky na obsluhu dlhu sa zdvojnásobili. Zároveň doplnil, že fiaskom je aj zatepľovanie rodinných domov a ohrozené sú aj dotácie pre školy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

To, že dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský končí, je podľa Dolinkovej výsledkom politického rozhodnutia. Nohy mu totiž pravidelne podľa nej podkopával Igor Matovič z OĽaNO, teda zo strany, ktorá Lengvarského nominovala.

Zdravotníctvo na pitevnom stole

Podpredseda Hlasu – SD Richard Raši v súvislosti s odchodom Lengvarského povedal, že sa napĺňajú všetky varovania, ktoré adresovali vláde, že plán obnovy fatálne zlyháva.

Výsledkom bude premrhanie obrovských peňazí, z ktorých sme mohli zdravotníctvo výrazne posunúť dopredu a hrozí, že premárnime historickú šancu, ktorú sme na investície do zdravotníctva mali,” povedal Raši. Zdravotníctvo je podľa neho po troch rokoch na kolenách, či skôr na „pitevnom stole” a neustále hrozí štrajk zdravotníkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Neexistuje, aby páni Heger s Matovičom zhodili všetky svoje zlyhania na nič netušiaceho patológa a tvárili sa, že oni so zdravotníctvom nič nemajú,” podotkol Raši. Hlava štátu má podľa neho stále čas odobrať poverenie celej vláde, parlament by tak mohol odhlasovať predčasné voľby už v júni alebo začiatkom júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičKamil ŠaškoRichard RašiVladimír LengvarskýZuzana Dolinková