Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem, dopyt môže byť vyšší ako 40-tisíc návštev ročne

ZDRAVOTNÍCTVO: DOD v Nemocnici Bory
Atmosféra počas Dňa otvorených dverí (DOD) v Nemocnici Bory - Penta Hospitals v Bratislave. Bratislava, 1. apríl 2023. Foto: SITA/Jana Birošová

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem spustiť do prevádzky v priebehu septembra. V tejto súvislosti chce v priebehu júna podať žiadosť na ministerstvo zdravotníctva o zaradenie do pevnej siete urgentných príjmov druhého typu.

Ošetrili už vyše 8-tisíc ľudí

Žiadať bude aj zazmluvnenie od všetkých troch poisťovní. Ako uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, priepustnosť urgentného príjmu bola plánovaná na úrovni 40-tisíc návštev ročne, dopyt však môže byť ešte vyšší.

Od začiatku prevádzky ošetrila nová nemocnica podľa Kráľa vyše 8-tisíc pacientov. Z toho približne polovica bola poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), s ktorou ako jedinou nemá nemocnica stále zmluvu, s výnimkou prvej skupiny ambulantnej starostlivosti a diagnostiky.

Neudržateľný stav

Štátna poisťovňa doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár. „Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie,“ uviedol Kráľ.

Dodal, že nemocnica doteraz poskytla 589 vyšetrení poistencom VšZP v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. Pri akútnych onkologických diagnózach žiada v mene pacientov štátnu poisťovňu o výnimku, väčšinou so zápornou odpoveďou. „Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,“ zdôraznil generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.

Nemocnica Bory má aktuálne 36 ambulancií a šesť diagnostických pracovísk v 33 odbornostiach. Zároveň spustila lôžkovú starostlivosť v 15 odbornostiach, pracovisko jednodňovej starostlivosti v siedmich špecializáciách a stacionár pre tri odbornosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš LopatkaTomáš Král
Firmy a inštitúcie Nemocnica BorySvet zdraviaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa