NCZI začalo generovať nové digitálne COVID preukazy Európskej únie ľuďom zaočkovaným posilňujúcou dávkou

Green pass, covid certifikát
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začalo generovať nové digitálne COVID preukazy EÚ všetkým, ktorí absolvovali očkovanie posilňujúcou dávkou.

Podľa príslušnej legislatívy EÚ má digitálny covid certifikát po základnej očkovacej schéme platnosť 270 dní, teda deväť mesiacov.

Nový preukaz po 270 dňoch

Tí, ktorí absolvovali aj posilňujúce očkovanie treťou alebo štvrtou dávkou, majú platnosť digitálneho covid certifikátu neobmedzenú. Pri osobách do 18 rokov je jeho neobmedzená platnosť už po absolvovaní základnej očkovacej schémy.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Digitálne COVID preukazy EÚ sa budú automaticky generovať každých 270 dní, a to vždy 14 dní pred uplynutím ich technickej platnosti. Pre NCZI to aktuálne znamená pregenerovanie viac ako 1,7 milióna vydaných certifikátov.

Predlžovanie platnosti sa týka len digitálnych covid certifikátov vystavených po očkovaní posilňujúcou dávkou osôb nad 18 rokov, v prípade osôb do 18 rokov už po základnej očkovacej schéme.

Systém ešte zostáva zachovaný

Vždy aktuálne certifikáty zabezpečí nastavenie automatického zasielania nových certifikátov, ktoré sa dá nastaviť prostredníctvom samoobslužného portálu bez potreby kontaktovania call centra NCZI.

Stačí zadať svoj covid pass, rok narodenia a telefónne číslo, prípadne emailovú adresu, ak si osoba nepamätá registrované telefónne číslo.

Digitálny COVID preukaz EÚ s viac ako dvoma miliardami vydaných potvrdení uľahčil voľný pohyb v čase, keď sa cestovné obmedzenia považovali za potrebné, a zároveň umožnil koordinované zrušenie týchto obmedzení ihneď, ako to bolo možné.

Aktuálne vydáva digitálny covid certifikát vo svete vyše 70 krajín. Z dôvodu epidemiologickej ostražitosti zostáva systém zachovaný minimálne do konca júna tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií