Na niektoré typy nádorov nie je k dispozícii ani jeden liek, to sa však podľa Špankovej po reforme zmení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jana pifflova spankova prezidentka aliancie nie rakovine.jpg
Jana Pifflová Španková, prezidentka aliancie NIE RAKOVINE. Foto: Nie rakovine
  • aktualizované 24. júna 2022, 12:20

Prelomová reforma liekovej politiky, ktorú parlament schválil, umožní príchod inovatívnych a účinných liekov na Slovensko. Prístup k nim bol výrazne obmedzený.

Zabezpečiť liečbu bol problém

Slovenskí lekári mali problém zabezpečiť pokračujúcu liečbu aj onkologickým pacientom z Ukrajiny, pretože nemali ani tie lieky, ktoré má Ukrajina. Na sociálnej sieti to uvádza prezidentka pacientskej aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako uvádza Pifflová Španková, z analýz vyplýva, že Slovensku chýba väčšina onkologickej inovatívnej liečby. Na niektoré typy nádorov nie je k dispozícii ani jeden liek, ktorý je inde štandardom.

Potencialita sa ukáže v praxi

To sa však zmení. Slováci už nebudú poistencami druhej kategórie,“ napísala a ocenila odvahu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a štátneho tajomníka Róberta Babeľu. Pripomenula, že na príprave reformy spolupracovali aj zástupcovia pacientov, novela tak našla širokú podporu.

Sme radi, že sa naše obavy o zmenách na poslednú chvíľu nepotvrdili. Novela vytvára predpoklady na zmenu, o ktoré sa možno oprieť, jeho potencialita sa však ukáže až v praxi, na čo čakajú mnohí pacienti.“ podotkla prezidentka Nie rakovine.

Slovensko je stále na chvoste

Na implementáciu prijatej reformy v praxi upozorňuje aj Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP). Výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová sa pre agentúru SITA vyjadrila, že novela zákona má potenciál viaceré veci zmeniť.

„Reálne dopady však budeme vedieť vyhodnotiť až na základe samotnej implementácie novely zákona. Pri sledovaní týchto dopadov budeme maximálne nápomocní a budeme zdieľať naše dáta a skúsenosti,“ napísala Pálešová.

AIFP dlhodobo upozorňuje na slovenský problém s dostupnosťou moderných, inovatívnych, liekov, v čom je Slovensko stále na chvoste Európy, dokonca aj v porovnaní so susednými či balkánskymi krajinami.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo návrh zákona po vypočutí všetkých, na ktorých bude mať zákon dopad. Do procesu pripomienkovania zákona sme sa zapájali čo najviac konštruktívne a vysvetľovali, za akých podmienok sa môže situácia na Slovensku zlepšiť,“ doplnila výkonná riaditeľka AIFP.

Zmeny v preplácaní moderných liekov

Novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín schválil parlament vo štvrtok 23. júna. Účinnosť má nadobudnúť 1. augusta s výnimkou niektorých ustanovení s neskoršou účinnosťou.

Súčasťou novely sú aj zmeny v preplácaní drahých moderných liekov z verejného zdravotného poistenia. Pacientom ich tak po novom nebudú schvaľovať zdravotné poisťovne na výnimky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Pifflová ŠpankováRóbert BabeľaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu AIFPMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNie rakovine