Ministerstvo zdravotníctva víta navrhované spresnenia vo vypisovaní dočasnej PN, sú výsledkom skúseností z praxe

Doktor, lekár, analýza, zdravotníctvo
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo zdravotníctva SR súhlasí s legislatívnym návrhom od poslancov za hnutie OĽaNO, ktorým by sa malo od júla tohto roka spresniť vypisovanie dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) lekármi.

„Návrh bol odkomunikovaný aj s rezortom zdravotníctva, ktorý úzko v uvedenej problematike spolupracuje aj so Sociálnou poisťovňou a Národným centrom zdravotníckych informácií,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Dostatok času pre lekárov

Navrhované úpravy sú podľa hovorkyne výsledkom skúseností z aplikačnej praxe s cieľom zabezpečiť bezproblémové vystavovanie elektronických PN, ako aj manažmentu pacienta v ambulancii všeobecného lekára.

Spätné uznanie osoby za dočasne PN najviac za štyri kalendárne dni považuje Lániková za legitímne, a to najmä z dôvodu trvania pracovného voľna.

Predĺženie možnosti vystavovať PN v papierovej forme o jeden rok podľa nej zároveň umožní, aby všeobecní lekári, ktorí ešte nie sú napojení do Národného zdravotníckeho informačného systému, mohli vystavovať papierovú PN a tým nemohla nastať situácia, že by sa pacient nedostal k svojej dočasnej PN.

„Ministerstvo zdravotníctva túto iniciatívu poslancov víta a oceňuje, že návrh s ministerstvom odkomunikovali ešte pred jeho podaním,“ dodala hovorkyňa.

Niekedy sa pacient nevie dostaviť

Od júla tohto roka by sa malo spresniť vypisovanie dočasnej PN lekármi. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za hnutie OĽaNO Monika Kavecká, Marek Šefčík a Anna Záborská.

Ošetrujúci lekár by po novom mohol vystaviť dočasnú PN aj spätne. „V mnohých prípadoch vznikajú objektívne skutočnosti, na základe ktorých sa pacient nevie dostaviť k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, avšak jeho zdravotný stav vyžaduje dočasnú pracovnú neschopnosť,“ zdôvodnili poslanci. O návrhu novely zákona by mal parlament rokovať na marcovej schôdzi.

Ošetrujúci lekár by mohol spätne uznať osobu za dočasne PN najviac štyri kalendárne dni. Ak uplynuli viac ako štyri kalendárne dni, ošetrujúci lekár by mohol spätne uznať osobu za dočasne PN len na základe súhlasu posudkového lekára.

Elektronicky až o rok

Ošetrujúci lekár by mal mať možnosť ukončiť dočasnú PN v rozsahu piatich kalendárnych dní pred alebo po vykonaní záznamu v elektronickom zázname.

Poslanci tiež navrhujú lekárom o jeden rok predĺžiť možnosť vystavovať potvrdenie o dočasnej PN v papierovej podobe. Podľa platného zákona budú ošetrujúci lekári od 1. júna tohto roka povinní vystavovať PN už len elektronicky.

Poslanci za hnutie OĽaNO navrhujú, aby povinnosť pre lekárov vystavovať PN už len elektronicky platila až od 1. júna budúceho roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáMarek ŠefčíkMonika KaveckáPetra Lániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR