Ministerstvo zdravotníctva chce prilákať pediatrov z Ukrajiny, zjednodušuje podmienky pre uznanie ich vzdelania

Medici, lekári, študenti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo zdravotníctva SR zavádza jednoduchšie podmienky pre uznávanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny. Na tlačovej besede o tom informoval dočasne poverený premiér a súčasne dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger. Po absolvovaní skúšky spôsobilosti budú môcť pediatri z Ukrajiny podľa neho pôsobiť na Slovensku.

Skúšku absolvujú v ukrajinskom jazyku

Takúto skúšku pritom budú môcť absolvovať v ukrajinskom alebo ruskom jazyku. Po tejto skúške nastúpia na odbornú dočasnú stáž a budú pracovať v pediatrických ambulanciách alebo v nemocniciach.

Nový systém podľa Hegera zvýši počet pediatrov v našich ambulanciách, keďže umožní plnohodnotné zapojenie pediatrov z Ukrajiny alebo z iných krajín mimo Európskej únie. Na základe skúšky spôsobilosti sa budú môcť plnohodnotne začleniť do systému.

Budú mať možnosť ísť na doplňujúcu skúšku, výsledkom čoho bude uznanie titulu všeobecného lekára v rámci celej Európskej únie,“ povedal Heger.

Poplatok klesol

Podľa neho vznikol jednotný manuál, ako v týchto prípadoch postupovať. „Poplatok za doplňujúcu skúšku klesol na 500 eur, aby bola dostupnejšia,“ doplnil Heger.

Tento poplatok bol podľa neho pôvodne v sume 1 200 eur. Náklady v hodnote 200 eur za skúšku spôsobilosti bude hradiť po dohode s ministerstvom zdravotníctva organizácia UNICEF.

Keď sa začal tento proces, uvedomovali sme si, že existuje určitá skupina pediatrov, ktorí sa starali o deti vo vojnou postihnutej krajine a my ich nevieme využiť. Bol to dlhý a náročný proces, potrebovali sme, aby boli zachované všetky smernice,“ povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Zahraniční pediatri

Nový systém podľa nej umožní, že všetci zahraniční pediatri budú môcť vykonávať svoje povolanie v slovenských ambulanciách bez toho, aby niekto spochybňoval ich vzdelanie.

Dúfame, že kolegovia, ktorí takto vstúpia do systému, zostanú na Slovensku, doplnia naše rady a budú môcť pracovať tak, ako každý iný slovenský pediater,“ uzatvorila Prokopová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerElena Prokopová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR