Ministerstvo zdravotníctva (MZ) Slovenskej republiky v stredu podpísalo memorandum o spolupráci s Alianciou sektorových rád (ASR). Cieľom partnerstva je podporiť rozvoj ľudských zdrojov v zdravotníctve, posilniť koordináciu v oblasti ďalšieho vzdelávania pracovníkov a zosúladiť systém kvalifikácií s potrebami trhu práce. Informoval o tom v stredu komunikačný odbor MZ SR.
Uviedol, že spoločným cieľom je, aby mali zdravotnícki pracovníci správne zručnosti či dostatok podpory. „Táto spolupráca nám pomôže lepšie zdieľať informácie, plánovať kapacity a posilniť kvalitu starostlivosti pre občanov,“ uviedlo MZ SR. Doplnilo, že k spoločným cieľom patrí tiež reagovať na vývojové a inovačné trendy v 21. storočí.
Vyššia kvalita pre pacientov
Za dôležitý krok predmetné partnerstvo považuje aj minister zdravotníctva Slovenskej republiky Kamil Šaško (Hlas-SD). „Našou ambíciou je vytvárať také podmienky, aby mladí videli svoju budúcnosť na Slovensku a aby pacienti cítili vyššiu kvalitu a dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol.

Letné tábory sú opäť v ohrození. Šaško a hlavná hygienička ignorujú problémy a zmeny blokujú, tvrdí KDH – VIDEO
Predmetná spolupráca je významná obojstranne, doplnil generálny riaditeľ ASR Andrej Klimant. „Za Alianciu vieme poskytnúť dôležité odporúčania a presné dáta z nášho modelu a na ich základe môže ministerstvo nielen prispôsobiť svoj rezort, ale aj poskytovať efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť pre zamestnancov všetkých sektorov,“ uviedol.
Vypracovali národnú stratégiu
MZ SR tiež vypracovalo Národnú stratégiu stabilizácie a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktorá bude predložená na rokovanie vlády Slovenskej republiky. „Jej cieľom je zvýšiť počet zdravotníckych pracovníkov v systéme, dosiahnuť zvýšenie kreditu a spoločenského uznania zdravotníckeho povolania, ako aj zabezpečiť motiváciu zdravotnícke povolanie nielen vykonávať, ale vykonávať ho aj dobre a kvalitne,“ priblížilo.
Zároveň rezort zdravotníctva usporiadal vlani na jeseň prvý ročník projektu MediFutura – tvoja budúcnosť je na Slovensku, aby vyslal jasný signál sektoru a medikom, že chce, aby ostali v rodnej krajine, liečili a zachraňovali životy na Slovensku, uviedlo MZ SR. Uzavrelo, že MediFutura pokračuje na jar tohto roku, pre všetky zdravotnícke profesie, ktorých zotrvanie v systéme je rovnako dôležité.

