Matematici predpovedajú menej nakazených, hospitalizovaných aj mŕtvych na COVID-19: Dobré správy, je to za nami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Spokojni seniori.jpg
Podľa analýzy matematikov z projektu Dáta bez pátosu už budú takmer všetky sledované ukazovatele klesať. Foto: NeoVízia

Projekt Dáta bez pátosu, ktorý od začiatku pandémia analyzuje najmä matematické dáta a pripravuje predpovede pre ďalšie obdobie, v piatok na sociálnej sieti zverejnili „dobré, fakt dobré správy“. Zdá sa, že nahoršie už majú Slováci za sebou.

Analýzu rozdelili na niekoľko ukazovateľov, ktoré pravidelne sledujú nielen matematici, ale aj odborníci Ministerstva zdravotníctva SR. Týkajú sa počtu infikovaných z PCR testov, počtu hospitalizovaných pacientov, mobility obyvateľstva a úmrtí „na a s“ ochorením COVID-19.

Počty infikovaných

Podľa údajov už krivka nových nakazených potvrdených spoľahlivejším PCR testom klesá. „Sme na úrovni spred troch týždňov, na opačnej strane vlny,“  uvádzajú analytici. Vrchol krivky za posledných 55 dní sme podľa ich výpočtov dosiahli 3. marca, kedy PCR testy odhalili 2 341 nakazených.

Viac o téme: Koronavírus

Sedemdňový priemer je k piatku 2 041, pričom sme poklesli o 300 infikovaných, čo znamená o 13 percent. Podľa expertov z projektu Dáta bez pátosu by sme mali klesať aj naďalej.

Počty hospitalizovaných

K piatku 12. marca je počet hospitalizovaných 3 600, pričom opäť, maximum sme dosiahli ešte 1. marca. Vtedy v slovenských nemocniciach ležalo 3 850 pacientov s potvrdenou prítomnosťou vírusu SARS-CoV-2.

Nachádzame sa vo fáze desaťdňového poklesu, pričom sme „nižšie o takmer 250 alebo mínus šesť percent,“ uvádzajú matematici. A pri tomto ukazovateli predpovedajú ďalší postupný pokles.

Mobilita obyvateľstva

Začiatkom marca poklesla celková mobilita, a to ako autom, tak aj inou formou dopravy či peši. To podľa analytikov znamená, že sa ľudia správajú zodpovednejšie a dodržiavajú izoláciu, čím zamedzujú šíreniu koronavírusu.

Dôkazom je práve počet infikovaných, ktorí v konečnom dôsledku predikuje aj menej pacientov vo vyčerpaných nemocniciach. Logicky to tiež znamená, že by mali klesať aj počty mŕtvych. Tu však už matematici ďalší pokles „hodnôt“ nepredpovedajú.

Úmrtia

Najčiernejšou štatistikou sú určite úmrtia. „Zaknihovali sme dnes 10 000 úmrtí na a s COVIDom,“ uvádzajú autori projektu a dodávajú, že je to „šialene vysoko“. V prepočte na jeden milión obyvateľov to vychádza na 1 825 ľudí, ktorých zabil koronavírus.

Práve kvôli tomuto číslu sa nachádzame v „TOP päťke v Európe a dostaneme sa do TOP trojky,“ predikujú Dáta bez pátosu. Avšak nezabúdajú veľkými písmenami dodať, že „je to za nami“.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Trnava, 20. február 2021. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.

Zhodnotenie

Prijaté epidemiologické opatrenia dokázali, že už druhý týždeň klesá krivka sedemdňového priemeru nových prípadov. Najvyššie číslo bolo 125, v piatok sa však nachádzame už na priemernej hodnote 109 nových infikovaných. Dáta bez pátosu predikujú ďalší pokles.

„Je to výsledok rezignácie na boj s pandémiou od októbra, nesprávnych rozhodnutí (uvoľňovania namiesto sprísnenia), neskorého prijatia aj toho mála opatrení, čo sme prijali a celo a plošného prístupu namiesto boja v ohniskách,“ uvádzajú dôvody smutnej bilancie.

Dopĺňajú tiež, že je to aj výsledok prístupu „všetko alebo nič, 1 alebo 0, všade alebo nikde, teraz alebo nikdy, len plošne alebo nie regionálne, výnimiek namiesto zákazu a hlasovaním všetci alebo nikto“.

Zodpovednosť

Tvrdé slová adresujú regionálnym hygienikovm, ktorí pracujú pod hlavným hygienikom, a ten zase pod ministrom zdravotníctva. Bola to podľa nich tiež zodpovednosť premiéra a vlády ako kolektívneho rozhodovacieho orgánu.

„Tak čítame štruktúru rozhodovacieho a zodpovednostného stromu v našej legislatíve a je jedno aké mená sú na uvedených pozíciách, tak to proste je,“ dodávajú na záver príspevku, ktorý je svojim obsahom síce pozitívny, no napriek všetkému veľmi smutným výsledkom pandémie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR