Slovensko prežije druhú jar s koronavírusom, ale analytici majú pre Slovákov dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žena, rúško
V exteriéry si už obyvatelia nemusia toľko prekrývať tvár. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pandemická situácia na Slovensku sa výrazne nelepší. Každý deň pribúdajú tisíce nových potvrdených prípadov infekcie, nemocnice sú plné a zomierajú v nich ľudia.

Problémy možno pozorovať v každej oblasti života. Dobrou správou je, že sme začali očkovať obyvateľov, i keď zatiaľ len pomaly a určité skupiny.

Po trpkej jeseni a zime sa blíži jar. Analytici z portálu Dáta bez pátosu zverejnili správu, v ktorej hodnotia súčasnú situáciu a priniesli aj prognózu, ako by mohol vyzerať ďalší priebeh pandémie na Slovensku.

Očkovanie seniorov

Podľa zozbieraných dát by sme podľa nich mohli mať do Veľkej noci zaočkovanú aspoň prvou dávkou väčšinu populácie nad 70 rokov. Čo je približne 620-tisíc ľudí.

Z nich sa doteraz infikovalo vírusom 36-tisíc obyvateľov, čo je šesť percent. Tvorili polovicu z 30-tisíc pacientov a zároveň päťtisíc z celkových sedemtisíc úmrtí.

V ideálnom prípade by sme mohli očakávať, že koncom apríla sa infekcia v tejto vekovej kategórii objaví len minimálne. S tým súvisí aj nízky počet hospitalizovaných a výrazne nižšia úmrtnosť.

Zaočkovanosť a úmrtia

Analytici uvádzajú, že v marci a apríli príde na Slovensko po 800-tisíc vakcín. „Cieľ doočkovať asi pol milióna starkých, pričom asi 120-tisíc už očkovaných je, by sa dal naplniť,“ uviedli. Pre nemocnice to znamená, že od mája by mohli mať zhruba polovicu pacientov na lôžkach, teda dvetisíc.

Úmrtnosť by mohla klesnúť z 30% na 12% a celkovo by sa znížila doba hospitalizácie, ktorá je v súčasnosti v priemere deväť dní. Zároveň predpokladajú, že do konca februára bude mať krajina celkovo takmer 9 000 mŕtvych.

Počas nasledujúcich dvoch mesiacov môže zomrieť päť až sedemtisíc pacientov. Dôvodom sú podľa odborníkov preplnené nemocnice a podmienky, ktoré sa veľmi nelepšia.

„Ak nám dá EÚ veľké množstvo vakcín, ktoré nepotrebuje, tak u nás v marci pokročí vakcinácia a úmrtí bude menej. Ak nie, tak opak,“ uviedli.

Do konca apríla by sme teda mohli mať do 15-tisíc mŕtvych. „Zodpovednosť padá tak na vedenie pandémie, ako aj na tú polovicu národa, ktorá sa ,musí´ mobilizovať a hýbať, aj keď by nemusela,“ napísali.

Karanténa

Autori upozorňujú, že ľudia z okolia infikovanej osoby nedodržiavajú karanténu a pretože musia živiť rodiny a splácať hypotéky, chodia do práce.

Nemôžu sa totiž uspokojiť s „náhradou“ za mzdu, ktorá sa pohybuje okolo 55 % hrubej a asi 70 % čistej mzdy. „Ľudia izolovaní nezostanú a preto napriek potencionálnej infekčnosti chodia medzi ostatných a výsledok vidíme na denných dátach,“ vyjadrili sa.

To platí aj pre rodičov detí, ktoré nechodia do školy.

„Nakoľko pandemická OČR (v mizernej výške) je priznaná len rodičom detí do 11 rokov, tak ich doma nič nedrží a rovnako chodia mnohí do roboty. Opäť by pomohla pomoc od štátu, ale ,peniaze ľuďom do ruky nepatria´, a tak máme mobilitu zamestnancov namiesto izolácie rodičov,“ dodali.

Lockdown a priepustka na slobodu

Lockdown, ktorý zaviedla vláda na Slovensku je podľa autorov „fejk“, čiže podvod. Časť národa je doma, čo má pozitívny dopad na stav v nemocniciach. Druhá časť chodí do práce, prírody či obchodov.

Kritizujú tiež považovanie testovania AG testami za „jediný úspešný nástroj“ v boji s pandémiou.

„AG test, ktorý je validný tak 12 hodín, na Slovensku získal punc ,priepustky´ aj na 21 dní. Rozumieme, že niektorí sa chodíte testovať a pochopili sme aj to, že niekde je tento papierik možné získať za pár euro ‚načierno‘,“ prezradili na základe informácií z reálneho života.

Analytici si však myslia, že situácia sa bude zlepšovať. Vyhlásili, že najhoršie máme dnes za sebou. „Zrovna to prežívame a o moc horšie to asi nebude. Najlepšie by bolo, aby ste PCR testovali, trasovali a v ohniskách dozerali na aký-taký poriadok,“ uzavreli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosu