Letného tábora či školy v prírode sa môže zúčastniť len zdravotne spôsobilé dieťa, pripomínajú hygienici. K letným prázdninám patria aj zotavovacie podujatia, ku ktorým patria rôzne letné tábory a školy v prírode pre deti. Tie väčšinou trvajú dlhšie ako štyri dni s účasťou najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov.
Zdravotná spôsobilosť detí
Odbor hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR rodičom a zástupcom detí pripomína, že podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR o požiadavkách na zotavovacie podujatia sa na takomto podujatí môže zúčastniť iba dieťa, ktoré je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve.
Problémy v zdravotníctve sú akútne, Dolinkovej ministerstvo musí podľa analytika zabrať
„Neprejavuje príznaky akútneho ochorenia a počas 14 dní predchádzajúcich odchodu na zotavovacie podujatie neprišlo do kontaktu s osobou chorou na prenosné ochorenie alebo osobou podozrivou z nákazy prenosným ochorením. Tieto skutočnosti potvrdzuje rodič, alebo zákonný zástupca dieťaťa v písomnom vyhlásení, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň,“ uvádza Odbor hygieny detí a mládeže ÚVZ SR. Zároveň na podujatí môžu pracovať iba zdravotne spôsobilé osoby a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje zdravotník.
Čo musí organizátor zabezpečiť?
Organizátor zotavovacieho podujatia musí zabezpečiť, aby sa podujatie konalo iba v zariadeniach, ktoré spĺňajú požiadavky na umiestnenie, funkčné členenie, priestorové usporiadanie, ubytovanie, stravovanie a na prevádzku zariadení pre zotavovacie podujatia.
Okrem toho aj dohliada na dodržiavanie denného režimu, zabezpečuje stravovanie, lekárničku prvej pomoci, vedie dokumentáciu o zotavovacom podujatí a uchováva ju šesť mesiacov od skončenia tábora alebo školy v prírode. V rámci denného režimu na podujatí sa musí určiť presný čas na spánok, na osobnú hygienu, na stravovanie a na ostatné aktivity s prihliadnutím na vek a zdravotný stav detí.
Priestory či strava
Budovy, kde sa tábory konajú, by mali mať suché, mať bezprašné prostredie s vyčlenenými priestormi na spanie, spoločenskú a športovú činnosť, stravovanie, sušenie odevov a obuvi, priestory na umývanie a sprchovanie, záchody, ošetrovňu a izolačné priestory.
V stanovom tábore musia byť vyčlenené stany na spanie a na uloženie osobných vecí, stany alebo prístrešky na stravovanie, na sušenie odevov a obuvi, alebo aj stany na spoločenskú činnosť a osobitné priestory na umývanie a sprchovanie a záchody. V stálej stanovej základni musia byť vyčlenené aj priestory na izoláciu chorých.
Úpal, salmonelóza či zápal stredného ucha. Na deti číha počas leta viacero nástrah, angína je však mýtus
Priestory na umývanie a sprchovanie musia byť oddelené podľa pohlavia detí a usporiadané tak, aby pripadol na umývanie jeden výtokový kohút s odpadovým žľabom alebo jedno umývadlo na päť detí bez ohľadu na vek, na sprchovanie jedna sprchová ružica spadá na 25 detí. Rozdelené podľa pohlavia musia byť aj záchody. Dva záchody musia pripadať na 20 dievčat, jeden ďalší záchod na každých ďalších 20 dievčat a jeden záchod a jeden pisoár na 20 chlapcov.
Čo v prípade výskytu ochorenia?
Vyhláška tiež vyžaduje, aby priestory na stravovanie boli oddelene od ostatných priestorov a členené na jedáleň, kuchyňu, hrubú prípravovňu, na sklady, na šatne a na zariadenia na osobnú hygienu zamestnancov stravovacej prevádzky. Pre prípad výskytu ochorení u detí musí prevádzkovateľ zabezpečiť zdravotnú starostlivosť odborne spôsobilými osobami, najmenej jednou na 130 detí.
Počas horúčav dodržiavajte pitný režim, nečakajte na pocit smädu. Koľko a čoho vypiť, radia hygienici
V prípade výskytu infekčného ochorenia sa organizátor musí obrátiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Nadenné tábory neplatia legislatívne požiadavky ako na pobytové, pretože tam netreba zabezpečovať nocľah a trvajú približne v takom časovom rámci ako vyučovanie.
V prípade denných táborov hygienici odporúčajú organizátorom, aby program a priebeh podujatia konzultovali s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ako napríklad o podmienkach podávania stravy či dennom režime.