J. Žitňanská: Deti majú právo na prítomnosť rodičov v nemocnici

Jana Žitňanská
Jana Žitňanská Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská. Preto vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera, aby rešpektoval právo dieťaťa mať počas hospitalizácie pri sebe rodiča alebo jeho zástupcu.

Ako agentúru SITA informovala, reaguje tak na jeho stredajšie vystúpenie počas parlamentnej rozpravy k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Žitňanskej sa nepáčilo, keď Richter povedal: „Nepreberajme a neriešme veci, za ktoré musí niesť zodpovednosť to zariadenie, aby sa nestalo, že po tom, čo tam nosíme príbor, toaletný papier, budeme musieť nosiť aj obsluhu, ktorá sa bude starať o našich chorých, postihnutých“.

Prítomnosť rodiča je dôležitá

Podľa odborníkov je prítomnosť rodiča počas hospitalizácie dieťaťa dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti, tvrdí Žitňanská.

„Navyše sú to oni, ktorí často po prepustení dieťaťa z nemocničnej starostlivosti pokračujú v ošetrovaní a starostlivosti o dieťa doma,“ povedala Žitňanská.

Dodala, že už len byť hospitalizovaný nie je nič príjemné, preto pre duševnú a psychickú pohodu, ktorá je významnou súčasťou akejkoľvek liečby, je dôležité, aby sa dieťa cítilo bezpečne, malo vo svojej blízkosti osobu, ktorej dôveruje a ktorá sa mu v čase, keď nie je priamo v starostlivosti lekárov alebo sestier, môže venovať.

Chartu treba novelizovať

Žitňanská zdôraznila, že vláda prijala v roku 2001 Chartu práv pacienta, ktorá v článku sedem hovorí o možnosti prijať do nemocnice dieťa do šiestich rokov v sprievode rodiča na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.

Staršie deti takúto možnosť majú po posúdení ich psychického a fyzického stavu, ale k odporúčaniu ošetrujúceho lekára navyše potrebujú súhlas revízneho lekára. Navrhuje preto túto čas Charty novelizovať.

„Od roku 1988 existuje Charta práv hospitalizovaného dieťaťa, ktorá jasne ustanovuje, že deti v nemocnici majú vždy právo mať pri sebe svojich rodičov alebo ich zástupcov. V EÚ máme niekoľko krajín, ktoré dokonca toto právo majú zakotvené v legislatíve,“ vysvetlila Žitňanská.

Trendom vo svete je podľa nej umožniť rodičovi aktívne sa do tohto procesu zapojiť, preto plánuje na budúci týždeň prerokovať túto tému s vedením ministerstva zdravotníctva.

„Som presvedčená, že prihlásenie sa ku Charte práv hospitalizovaného dieťaťa je v najlepšom záujme všetkých detí,“ dodala na záver europoslankyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom