Nemocnice na Slovensku čaká ďalšia vlna oddlžovania, Fico dal však Dolinkovej podmienku (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské nemocnice čaká už šiesta vlna oddlžovania. Ako po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva SR uviedol predseda vlády Robert Fico, tie pred sebou tlačia dlh v objeme takmer jednej miliardy eur.

Na tento rok je na oddlženie vyčlenených 191 mil. eur, ako však zdôraznil premiér, vláda ho schváli iba vtedy, ak ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková predloží aj dostatočný zoznam systémových opatrení na zastavenie tvorby dlhu.

Schvaľovanie podmienok oddlženia

Šéfka rezortu zdravotníctva priblížila, že práve v pondelok rokuje na ministerstve rozpočtová rada, ktorá bude schvaľovať podmienky oddlženia. Tie by následne mala schváliť vláda a potom by sa mohli začať postupne uvoľňovať prvé finančné prostriedky.

Ako však zdôraznila Dolinková, tieto zdroje nemôžu byť použité na exekúcie. Tie sa pritom týkajú nielen bratislavskej a prešovskej fakultnej nemocnice, ale hrozia aj univerzitnej nemocnici v Košiciach.

Rokovanie s ministerstvom financií

O peniazoch na tento účel chce ešte rokovať s rezortom financií. S Ladislavom Kamenickým bude podľa vlastných slov rokovať aj o dofinancovaní rezortu.

Dolinková potvrdila uzatvorenie zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a malými a strednými nemocnicami združenými v Asociácii nemocníc Slovenska a taktiež oznámila, že by tento týždeň mali byť podpísané aj zmluvy poisťovní s ambulantným sektorom, netýkajú sa však celého roka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KamenickýRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMF Ministerstvo financií SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR