Drucker považuje čerpanie peňazí z plánu obnovy za ohrozené, stále nie je zverejnený zoznam slovenských nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Drucker
Predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 1. apríla, 11:57

Podstatná časť peňazí z plánu obnovy pôvodne určených pre slovenské nemocnice sa má presunúť mimo zdravotníctva. Na sociálnej sieti to uviedol predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker.

Ako uviedol Drucker, ministerstvo zdravotníctva plánovalo pripraviť zoznam nemocníc pre čerpanie plánu obnovy ešte na prelome rokov a zverejniť ho malo na konci prvého štvrťroku. Plán stále nie je zverejnený, neexistuje odborné pripomienkovanie ani naštartovanie projektov.

Neopakovateľná šanca

Upozornil na to, že aj v týchto dňoch minister Lengvarský na otázku, či postaví štát Rázsochy, alebo vezme peniaze z plánu obnovy a pošle ich Pente na Bory, nevedel odpovedať.

Podľa Druckera je miliarda do obnovy a výstavby nemocníc neopakovateľnou šancou, lenže dôvody na pochybnosti sú veľké, keďže okolo plánu obnovy v zdravotníctve je ticho.

Analýza aktuálnych informácií

Ministerstvo zdravotníctva poskytlo agentúre SITA k uvedeným tvrdeniam stanovisko, v ktorom pripomína, že „peniaze je možné čerpať vďaka vlaňajšej schválenej reforme nemocníc, ktorú pán exminister verejne spochybňoval. Práve vďaka jej schváleniu je možné, aby sa nemocnice, a nielen tie, o európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti dnes mohli uchádzať.“

O najväčších investíciách, výstavbe a rekonštrukciách nemocníc chce ministerstvo informovať komplexne až po analýze aktuálnych informácií.

Rezort zdravotníctva vo svojom stanovisku podotkol, že prípadné hypotetické presuny medzi jednotlivými komponentmi či rezortami sú v rámci Plánu obnovy a odolnosti možné až po intenzívnej diskusii s Európskou komisiou a podliehajú jej explicitnému schváleniu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš DruckerVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR